Kaznivo dejanje?

Novinarji ogorčeni, vodstvo nacionalke porezalo dolžino ključnih oddaj

G.G./STA
20. 6. 2022, 14.09
Posodobljeno: 20. 6. 2022, 17.19
Deli članek:

Na slovenski javni televiziji vre. Vodstvo Radiotelevizije Slovenija se je zaradi stavke novinarjev na RTVS odločilo poročila ob 17. uri skrajšati na tri minute, Dnevnik in Odmeve na pet minut, oddajo Tednik pa odpovedati.

Bobo
Bergant je ostro obsodil prepoved snemanja pogovora s predsednikom Evropske nogometne zveze Aleksandrom Čeferinom.

Stavkovni odbor in pogajalska skupina Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS sta ogorčena in menita, da gre za oviranje stavke, so zapisali v izjavi za javnost. "Stavkovni odbor, ki je na dan stavke pripravil neokrnjen in neskrajšan program vseh dnevnoinformativnih oddaj na Televiziji Slovenija, pa tudi tematsko oddajo Tednik ugotavlja, da sta generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Andrej Grah Whatmough in odgovorna urednica informativnega programa Televizije Slovenija Jadranka Rebernik grobo posegla v obliko naše stavke," so se v sporočilu za javnost odzvali v stavkovnem odboru.

Novinarji so današnjo stavko zastavili v smislu nudenja vseh ključnih informacij dneva, kar so želeli nadgraditi z opozorili na položaj in pomen javne RTV v slovenskem prostoru. A vodstvo RTVS se je odločilo okrniti dnevnoinformativni program na Televiziji Slovenija ter poročila ob 17. uri skrajšati na tri minute, Dnevnik in Odmeve na pet minut, oddajo Tednik, posvečeno vlogi in pomenu javnih medijev, pa umakniti s programa.

Bobo
Stavkajoči novinarji RTV Slovenija.

Oviranje stavke je kaznivo dejanje

Premier Robert Golob je ob današnji stavki RTVS dejal, da razume pozive, ki "gredo v več smeri", med prioritetami pa sam izpostavlja depolitizacijo javne RTV. Ob tem je poudaril, da ima vladna koalicija opravka z opozicijo, ki brani obstoječe vodstvo in krizo na RTVS poglablja do onemoglosti. Umiritve situacije si sam želi najkasneje do konca leta.

"S tem, ko sta generalni direktor in odgovorna urednica skrajšala dnevnoinformativne oddaje na nekaj minut in prepovedala produkcijo današnje oddaje Tednik, sta nam onemogočila izvajanje stavkovnih aktivnosti, kot smo jih napovedali vodstvu ob začetku stavke. To pa je oviranje stavke, ki je ena od temeljnih in ustavnih pravic delavcev, organiziranih v sindikat, in je kaznivo dejanje po 200. členu Kazenskega zakonika," opozarjajo v stavkovnem odboru in Koordinaciji novinarskih sindikatov. Opozorili so, da bo s krnitvijo dnevnoinformativnih oddaj nastala resna programska škoda.

To dejanje pa pomeni tudi grob poseg v novinarsko in uredniško avtonomijo, s cenzuro pa je okrnjena tudi pravica javnosti do obveščenosti, so še ostri v koordinaciji.

Ostro obsojajo tudi prepoved snemanja pogovora s predsednikom Evropske nogometne zveze Aleksandrom Čeferinom, pogovor z njim je bil zastavljen aktualno, v manjšem delu pa bi se dotaknili tudi Čeferinovega odnosa do vloge in pomena javne RTV.

Stavkovni odbor odločno zavrača poskuse generalnega direktorja, da bi krivdo za razpadanje kadrovske in organizacijske strukture Informativnega programa TV Slovenija in krizo uredniške avtonomije naprtili pogajalski skupini novinarskih sindikatov. Generalnega direktorja Grah Whatmougha še pozivajo "naj nemudoma preneha zavajati javnost ter zaposlene, jih ustrahovati ter sejati nered v ustanovi, ki jo vodi".

Tudi brez tednika

Danes so s sporeda umaknili tudi oddajo Tednik. Voditeljica in urednica Tednika Jelena Aščić je ob začetku stavke dejala, da so v oddaji želeli predstaviti razmere na RTVS. A je Rebernikova naročila odpoved vseh produkcijskih kapacitet za izvedbo Tednika. Ob tem pa ni navedla "nobenega razloga in nobenega pojasnila, zakaj so se odločili za tako potezo". Ostro obsojajo tudi prepoved snemanja pogovora s predsednikom Evropske nogometne zveze Aleksandrom Čeferinom, pogovor z njim je bil zastavljen aktualno, v manjšem delu pa bi se dotaknili tudi Čeferinovega odnosa do vloge in pomena javne RTV.

"To, da je odgovorna urednica izrecno in aktivno preprečila, da se ta intervju sploh posname, tudi z možnostjo, da ga objavimo kdaj drugič, seveda kaže na to, da nekomu ni v interesu, da v Sloveniji obširno, kritično, široko in seveda odprto poročamo o pomembnih družbenih zadevah," pa je na novinarski konferenci dejal novinar in voditelj oddaje Odmevi Igor E. Bergant.

Bobo
Stavka se je začela ob 14. uri, ob 19. uri bo na trgu republike shod v podporo javni RTV.

Dovolj z zavajanjem

Stavkovni odbor sicer odločno zavrača poskuse generalnega direktorja, da bi krivdo za razpadanje kadrovske in organizacijske strukture Informativnega programa TV Slovenija in krizo uredniške avtonomije naprtili pogajalski skupini novinarskih sindikatov. Generalnega direktorja Grah Whatmougha še pozivajo "naj nemudoma preneha zavajati javnost ter zaposlene, jih ustrahovati ter sejati nered v ustanovi, ki jo vodi".

Novinar, nekdanji dopisnik iz Moskve in nekdanji direktor Radia Slovenija Miha Lampreht pa se je v svojem nagovoru dotaknil predloga Graha Whatmougha, da bi krčili dopisniško mrežo v tujini. Dopisniška mreža je po Lamprehtovih besedah sestavni del zaupanja vrednega javnega servisa in predstavlja nekaj, kaj je treba nujno imeti. Je skupni imenovalec ustvarjalcev radijskega in televizijskega programa ter novinarjev multimedijskega centra. Opozoril je pred "hitropoteznimi in ne docela premišljenimi idejami in pristopi v poskusih krčenja obstoječe dopisniške mreže".

Stavka se je začela danes ob 14. uri, ob 19. uri bo na trgu republike shod v podporo javni RTV.