Podpis koalicijske pogodbe

Z vsebino novih ministrstev do ključne razlike v primerjavi s prejšnjo vlado

G.G./STA
24. 5. 2022, 11.32
Posodobljeno: 24. 5. 2022, 12.34
Deli članek:

Storjen je še en korak k oblikovanju nove vlade. Prvaki Gibanja Svoboda Robert Golob, SD Tanja Fajon in Levice Luka Mesec so še uradno podpisali koalicijsko pogodbo vlade v mandatu 2022-2026, ki se oblikuje pod Golobovim vodstvom Goloba.

Bobo
Robert Golob, Tanja Fajon in Luka Mesec.

Koalicijski trojček ima v državnem zboru zadovoljivo podporo 53 poslancev, računajo lahko tudi na podporo obeh predstavnikov narodnih skupnosti.

Golob je ob podpisu izpostavil, da se s koalicijskimi partnerji ni bilo težko dogovoriti. Če na volitvah volja ljudi ne bi bila tako jasno izražena, se ne bi uspeli tako hitro dogovoriti o »smeri, projektih in vrednotah«, ki jih bodo zagovarjali v bodoči vladi.

Koalicijska pogodba določa tudi novo organizacijo vlade. »Na videz povečuje kompleksnost vlade, s tem ko dodajamo nova ministrstva, v resnici pa so nova ministrstva namenjena tistemu, kar bo našo vlado razlikovalo od prejšnje – ustvarjanje novih priložnosti, projektov in znanj,« pravi Golob. Zaradi vloženega predloga SDS za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o vladi še ne morejo oblikovati treh novih ministerstev.

Med posebej izpostavljenimi področji v koalicijski pogodbi je tudi področje zdravstva. Kljub temu, da je bilo ob tem odprtih veliko vprašanj, ali bodo koalicijski partnerji uspeli doseči konsenz, kako nasloviti ključne izzive, Golob zatrjuje, da so se o ukrepih na zdravstvenem področju najhitreje uskladili. Ključni prioriteti sta tako izhodna covidna strategija in interventni zakon, ki naj bi v mandatu nove vlade prinesel zdravstveno reformo. Med spremembami, ki jih želijo uvesti, Golob izpostavlja tudi spremembe v javnih nastopih in politični kulturi.

Fajonova pa je po podpisu koalicijske pogodbe poudarila, da danes začenjajo pisati "novo poglavje o prihodnosti Slovenije" in oblikovati to, za kar so se volivci odločili na aprilskih državnozborskih volitvah: vlado sprememb. Skupen cilj koalicijskih partnerjev je ob tem zagotoviti močno gospodarstvo za socialno varnost vseh, skladen regionalni razvoj in umeščenost Slovenije v jedro EU, zagotavlja Fajonova.

Po besedah Mesca je današnji dan podpisa koalicijske pogodbe dan, ko se končuje izgubljeno desetletje in pol, ko se je Slovenija kobacala iz krize v krizo. "Če potegnem črto, koalicijska pogodba, ki smo jo podpisali, je ločnica med izgubljenim desetletjem in pol in trdim delom, ki nas čaka," obljublja Mesec.