rdeča cona

Zaskrbljeni zaradi morebitnih zamud pri zdravljenju bolnikov z rakom

G.G./STA
24. 1. 2022, 20.39
Posodobljeno: 24. 1. 2022, 20.46
Deli članek:

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so minuli petek vzpostavili rdečo cono za njihove hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo s koronavirusom, trenutno obravnavajo tri. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, na inštitutu opozarjajo, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost.

STA
/

V slovenskem združenju organizacij bolnikov z rakom Onko Net so glede zmanjševanja onkološke dejavnosti izrazili resno zaskrbljenost. "Kljub velikemu pritisku okužb z omikron različico novega Zskekoronavirusa odločevalce ponovno prosimo in pozivamo, da naj na vse načine podprejo zaposlene v zdravstvu, posebej v onkologiji, in jim omogočijo nemoteno zdravstveno obravnavo onkoloških bolnikov. Zamude in odpovedi namreč bolnikom z rakom pomembno poslabšujejo možnosti dobrih izidov zdravljenja in preživetja," so zapisali.

Ob tem so poudarili, da je obravnava bolnikov z rakom na onkološkem inštitutu v času pandemije, zahvaljujoč velikim naporom zaposlenih, vseskozi potekala nemoteno. Od zaključka prvega vala epidemije covida-19 so tekoče izvajali tudi vse tri državne presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka, so pojasnili.

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so namreč s skladno s predhodnimi načrti rdečo cono organizirali na kirurškem oddelku E1, zaradi česar so morali preseliti nekaj ambulant. V tem trenutku je že okrnjena kirurška dejavnost, ob večji odsotnosti zaposlenih in širjenju posteljnih kapacitet za covidne bolnike pa bodo najverjetneje okrnjene še ostale dejavnosti. "Situacijo bomo skrbno spremljali in sproti sprejemali potrebne ukrepe," so napovedali. Bolnike in njihove svojce ob tem pozivajo, da v največji možni meri skrbijo zase in upoštevajo vse priporočene epidemiološke ukrepe.