Proti ukrepom

Županja Semiča pozvala ravnatelje, naj ne upoštevajo vladnih navodil

R.T.
19. 11. 2021, 07.15
Posodobljeno: 19. 11. 2021, 15.51
Deli članek:

Le zakon lahko posega v človekove pravice; odloki po njenih besedah nimajo podlage v zakonodaji.

Zarja Jana
Polona Kambič, županja občine Semič

Županja Semiča iz vrst stranke SLS je na družabnih omrežjih delila pismo, ki ga je spisala zaradi zaskrbljenosti nad stanjem, »ki nas vse bolj deli in razdvaja«. Kot je pojasnila, so ga prejele tudi vse belokranjske šole, naslovila pa ga je na Andrejo Miketič, ravnateljico Osnovne šole belokranjskega odreda Semič, in Tomaža Pavlakoviča, bodočega ravnatelja, kot je zapisala županja Polona Kambič, sicer pa zaposlenega na omenjeni osnovni šoli.

Do pisanja jo je pripravil apel Gibanja za svobodno in zdravo življenje Bele krajine; v njej je »zbudil župansko in moralno odgovornost do občank in občanov v Občini Semič in v Beli krajini«, zatorej »ne smem in ne morem molčati, moje mesto je na strani ljudi, na strani ohranjanja človečnosti«.

"Odloki vlade načeloma veljajo dokler jih npr. ne nadomesti nov odlok ali poteče določen čas (če je ta rok določen v samem odloku). Kot za vse druge pravne akte pa velja, da je odlok veljaven, če je sprejet po predpisanem postopku. Zato tudi, če je v nasprotju z Ustavo, zavezuje, dokler ga npr. ne razveljavi Ustavno sodišče. Seveda pa mora tisti, ki tak akt sprejema, že vnaprej preučiti, ali je njegova vsebina v skladu z Ustavo. Zato ima npr. Vlada RS tudi svojo službo za zakonodajo." - Izjava odvetnika Blaža Mlinarja Kovačiča, ki jo je dal za Novice Svet24.

Kot je navrgla, morata tudi Miketičeva in Pavlakovič kot javna delavca »spoštovati vse zakone in na zakonih temelječe podzakonske predpise ter sta odgovorna za zakonitost dela«. Kar ni po zakonu, je nezakonito; kar ne spoštuje temeljnih človekovih pravic, je protiustavno, nadaljuje. »Le zakon je lahko podlaga za neposredno poseganje v človekove pravice in temeljne svoboščine in tega nimamo, imamo pa odloke, ki nimajo prav nobene podlage v veljavni zakonodaji,« je zapisala.

»V mislih imam nošenje mask, samotestiranje, socialno distanco in izpolnjevanje PCT pogojev v prostorih osnovne šole in v učnem procesu. Prav vsi temeljijo na nezakonitih, protiustavnih in zato ničnih odlokih in vendar se jih v šoli strogo držite, čeprav nimamo razglašene ne epidemije, ne izrednega stanja, ne vojnega stanja. Torej zavestno delujete nezakonito in protiustavno, čeprav ste prvi, ki tako ne bi smeli početi, To potrka tudi na mojo vest in izvajanje ukrepov v prostorih občine, ki bodo z današnjim (včerajšnjim, op. a.) dnem postali zakoniti in ustavni.«

Ob tem je oba naslovnika opomnila, da imata kot ona tudi onadva »avtonomijo nad tem, ali boste spoštovali nična navodila nadrejenih organov in Vlade RS ali jih boste zavrnili, ker veste, da so nezakonita in otrokom celo škodljiva. Z izvajanjem le-teh prekoračujete zakonsko določene pristojnosti ravnatelja, ker to po 49. členu ZOFVI ni navedeno kot ravnateljeva pristojnost. Zato ste, v skladu s Kazenskim zakonikom in zavezujočo sodno prakso, tako evropsko kot tudi domačo, kazensko in odškodninsko odgovorni, če bo s strani staršev podana kazenska ovadba ali ustavna pritožba iz naslova kršenja otrokovih pravic«.

Oba je zato pozvala, naj prenehajo kršiti »temeljne človekove pravice in otrokove pravice in svoboščine, in sicer s prisiljevanjem v nošenje obraznih mask, vzdrževanjem socialne razdalje med otroci in do drugih oseb ter med učitelji, s pogojevanjem udeležbe pri pouku ob trikrat tedenskem testiranju, z izpolnjevanjem PCT pogojev«, saj da s tem ogrožata mentalno, telesno in duševno zdravje otrok »ter posegate v ustavno zagotovljeno pravico do svobodnega razvoja osebnosti in do telesne nedotakljivosti otrok«.

Trudijo se spoštovati veljavne ukrepe

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so ravnanje semiške županje označili za skrajno neodgovorno ter škodljivo oziroma v trenutnih razmerah celo nevarno.

»Stroki zaenkrat zaupam in mislim, da je prav, da delamo res v dobro vseh skupaj in da poskušamo ta virus nekako omejiti.« Poziva županje Kambičeve sicer ne jemlje osebno in ga niti ne razume kot pritisk. Kot je priznala, sicer drži, da zaključuje mandat na čelu šole in je zato bolj sproščena.

Samotestiranje na semiški šoli je danes sicer potekalo brez težav. Okužb med učenci niso ugotovili, je pa do deset odstotkov učencev, ki se trenutno šolajo na daljavo, ker starši ne dovolijo samotestiranja svojih otrok.

Za manjše število teh učencev, ki so jih starši kljub temu poslali v šolo, so po besedah Miketičeve poklicali starše in jih prosili, da jih pridejo iskat. Nekateri starši so nato podali ustno soglasje za samotestiranje, nekatere pa še čakajo, da pridejo po otroke.

Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci o razmerah glede covida-19 izrazil pričakovanje, da »vsi, ki imamo javne funkcije in smo predstavniki nekih skupin, v teh trenutkih napravimo vse s svojim zgledom, da bomo najhitreje dosegli zadostno precepljenost in obvladali epidemije v družbi«.

Po ministrovih besedah bomo lahko samo tako čim hitreje zaživeli kot pred epidemijo. »Kakršenkoli odstop od tega zame ni sprejemljiv,« je dodal.

Ostrejši je bil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki ocenjuje, da županja "ne more oz. ne bi smela več opravljati svoje funkcije", saj da "gre za nedopustno spodkopavanje naporov za umiritev zdravstvenih razmer."