Inšpekcija

Tudi do 4000 evrov globe za tiste, ki po pozitivnem HAT testu ne gredo na PCR

B.K./STA
20. 10. 2021, 17.02
Posodobljeno: 20. 10. 2021, 17.03
Deli članek:

Inšpektorat preverja primere, ko pozitivni na hitrih testih niso opravljali PCR-testa.

STA
Deana Potza

Zdravstveni inšpektorat je bil seznanjen z večjim številom posameznikov, ki naj kljub pozitivnemu rezultatu hitrega testa na novi koronavirus nato ne bi opravili PCR-testa, na katerega so bili napoteni. Po podatkih NIJZ je bilo samo v septembru takšnih oseb 525, je danes povedala Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata, kjer primere preverjajo.

O tem, da se več kot 13 odstotkov oseb s pozitivnim hitrim testom ne udeleži PCR-testa, s katerim uradno potrjujejo okužbo z novim koronavirusom, je STA poročala prejšnji teden. Po nekaterih ocenah tako do sredine septembra ni bilo treba v izolacijo več kot 3000 okuženim. 

Globa lahko sega tudi do 4000 evrov

Potza je na današnji novinarski konferenci povedala, da so po tistem, ko so bili seznanjeni z večjim številom posameznikov, ki naj kljub pozitivnemu rezultatu hitrega testa na novi koronavirus nato ne bi opravili PCR-testa, že začeli zbiranje dokazil o morebitnih nepravilnostih. Spomnila je, da zakon o nalezljivih boleznih v 32. členu navaja ustrezno podlago za izrekanje sankcij posameznikom, ki se na podlagi obvestila o pozitivnem rezultatu hitrega testa nato ne naročijo tudi na PCR-test. Globa za kršitev v takih primerih znaša od 400 do 4000 evrov.

Zaradi nespoštovanja pogoja PCT izrekli 73 prekrškovnih sankcij

Sicer pa je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 podrobneje predstavila poročilo o opravljenih inšpekcijskih nadzorih glede spoštovanja pogojev preboleli, cepljeni ali testirani (PCT) in drugih nadzorih, povezanih s covidom-19, v tritedenskem obdobju od 27. septembra do vključno 17. oktobra.

Glede spoštovanja pogoja PCT so inšpekcijski organi po njenih besedah v omenjenem obdobju opravili nadzore v 6325 objektih ter nad 16.306 osebami. Skupno število opravljenih nadzorov v zvezi z obvladovanjem covida-19 pa je bilo v omenjenem obdobju 8181, pri čemer je bil delež neskladnih objektov oz. lokacij sedemodstoten.

Inšpektorji so po njenih podatkih izrekli 73 prekrškovnih sankcij, 432 opozoril po zakonu o prekrških, 14 upravnih odločb in 352 upravnih ukrepov.

Mnogi so se po opozorilu izboljšali

Ob tem je Potza izpostavila tudi nekaj primerov dobre prakse, ki so jih pri poročanju o nadzoru spoštovanja pogojev PCT navedli posamezni inšpektorati. Tako je denimo inšpektorat za šolstvo in šport v devetih primerih ugotovil kršitve pogoja PCT v fitnesih. Kršitelje so na to opozorili in jih napotili iz fitnes studia, pri kontrolnih pregledih pa so nato ugotovili, da se preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT dosledno izvaja. "Opozorila so torej zadostovala in druge sankcije niso bile potrebne," je dodala.

Je pa napovedala, da se aktivnosti vseh inšpektoratov v povezavi s spoštovanjem pogoja PCT v vseh okoljih nadaljujejo. Hkrati inšpektorati napovedujejo tudi poostrene nadzore v regijah s slabšo epidemiološko sliko.

Spoštovanje PCT glavni pogoj za preprečevanje širjenja virusa

Globe v primeru ugotovljenih kršitev znašajo za pravno osebo od 4000 do 100.000 evrov oz. polovico manj, če gre za samostojnega podjetnika posameznika. V obeh primeri pa globa za odgovorno osebo znaša od 400 do 4000 evrov.

Poudarila je še, da je izpolnjevanje in spoštovanje pogoja PCT glavni pogoj za preprečevanje širjenja covida-19.

Postopki glede cepljenja mladoletnikov z vektorskimi cepivi še v teku

Potza je danes še dejala, da so postopki, ki jih je inšpektorat uvedel v zvezi s cepljenjem mladoletnih otrok z vektorskimi cepivi, še v teku, ni pa znano, kdaj bodo znani prvi izsledki. "Morda čez kakšen mesec bomo lahko že o prvih izsledkih govorili, ampak do zaključka pa ne morem komentirati postopka," je dejala.