Potreben negativen hitri test

Opozorilo za dopustnike na Hrvaškem! Vlada sprejela novo spremembo …

S.R.
19. 6. 2021, 10.34
Posodobljeno: 20. 6. 2021, 11.09
Deli članek:

Časovno okno, ko se je bilo možno z Jadrana v Slovenijo vrniti zgolj na podlagi določenih dokazil, se je hitro zaprlo.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Kot smo že poročali, je slovenska vlada v petek izdala spremembe odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve covida-19, ki je v veljavo stopil v soboto in ki prinaša eno bistveno spremembo zlasti za tiste, ki se bodo vračali s Hrvaške. Vlada je namreč posodobila oziroma »oplemenitila« sezname, na katere države uvršča glede na tveganje za okužbo z virusom sars-cov-2. Uvedla je dva dodatna seznama, in sicer oranžnega in zelenega, predvsem prvi pa bo v tem trenutku zanimal slovenske dopustnike.

Ob povratku z jadranske obale nujen najmanj negativen hitri test

Na oranžni seznam so namreč uvrščene vse države, ki niso izrecno navedene na zelenem, rdečem in temno rdečem seznamu. Sem spadajo tudi posamezne administrativne enote. Za oranžni seznam velja, da lahko oseba, ki prihaja s takega območja, v Slovenijo vstopi brez napotitve v karanteno na domu, če predloži »negativni test PCR ali test HAG, potrdilo o prebolelosti, potrdilo o cepljenju ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike.« Nujen je tako najmanj negativni hitri test, na oranžnem seznamu pa so se med drugimi znašle tudi hrvaške administrativne enote »Jadranska Hrvaška, Grad Zagreb in Severna Hrvatska.« Tako hitro, kot se je odprlo, se je časovno okno, ko so se lahko Slovenci iz jadranske Hrvaške v domovino vrnili zgolj na podlagi dokazil, da so najmanj pet dni neprekinjeno prebivali na območju, ki ni uvrščeno na temno rdeči ali rdeči seznam, tudi zaprlo. Od prejšnje odločitve je minilo zgolj devet dni. Jadranska Hrvaška sicer vključuje primorsko-goransko, liško-senjsko, zadrsko, šibensko-kninsko, splitsko-dalmatinsko, istrsko in dubrovniško-neretvansko županijo.

S pomočjo dokazil, da je »pred vstopom najmanj pet dni neprekinjeno prebivala na območju, ki je na zelenem seznamu,« pa se je še naprej mogoče vrniti iz območij iz zelenega seznama, na katerih »ni visokega tveganja za okužbo.« Kar zadeva Hrvaško, je na ta seznam trenutno uvrščena zgolj administrativna enota Panonska Hrvaška.

Rdeče in temno rdeče

Za rdeča in temno rdeča območja še naprej velja, da mora oseba, ki prihaja z območij na tem seznamu, »ob vstopu v Slovenijo predložiti test PCR (ni možnosti predložitve testa HAG). Po vstopu v Slovenijo se napoti v karanteno na domu za deset dni. Osebi pa ni treba predložiti testa PCR in tudi ne bo napotena v karanteno na domu, če predloži potrdilo o cepljenju, potrdilo o prebolelosti ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike.«

Dokazila ob vstopu

Dokazila, ki se upoštevajo ob vstopu v Slovenijo, so:

1. negativni test PCR, ki ni starejši od 72 ur od odvzema brisa;

2. negativni test HAG, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa;

3. potrdilo o prebolelosti (dokazilo o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni, razen, če zdravnik presodi drugače, vendar ni starejši od šest mesecev ali potrdilo zdravnika, da je oseba prebolela COVID-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev;

4. potrdilo o cepljenju, s katerim oseba dokazuje, da je preteklo od prejema:

- drugega odmerka cepiva Comirnaty proizvajalca Biontech/Pfizer najmanj sedem dni;

- drugega odmerka cepiva COVID-19 Vaccine proizvajalca Moderna najmanj 14 dni;

- prvega odmerka cepiva Vaxzevria (COVID-19 Vaccine) proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni;

- odmerka cepiva COVID-19 Vaccine Janssen proizvajalca Johnson in Johnson/Janssen-Cilag najmanj 14 dni;

- prvega odmerka cepiva Covishield proizvajalca Serum Institute of India/AstraZeneca najmanj 21 dni;

- drugega odmerka cepiva Sputnik V proizvajalca Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology preteklo najmanj 14 dni;

- drugega odmerka cepiva CoronaVac proizvajalca Sinovac Biotech najmanj 14 dni;

- drugega odmerka cepiva COVID-19 Vaccine proizvajalca Sinopharm najmanj 14 dni;

5. potrdilo o cepljenju za prebolevnike (potrdilo o prebolelosti in dokazilo, da je bila v obdobju do največ osem mesecev od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma začetka simptomov cepljena z enim odmerkom cepiva iz prejšnje točke).