Epidemija sars-cov-2

Roman Jerala glede poteze z AstraZeneco in precepljenosti v Sloveniji

S.R.
9. 5. 2021, 19.40
Posodobljeno: 9. 5. 2021, 20.18
Deli članek:

Roman Jerala s Kemijskega inštituta meni, da je precepljenost med najstarejšimi še vedno prenizka.

Primož Lavre/Reporter
»Mogoče ga ne bomo popolnoma izkoreninili, ampak povsem dovolj bo, če zaradi tega virusa enostavno ne bomo hudo zbolevali ...«

Za Dnevnik na TV Slovenija je danes spregovoril Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu. Glede novice, da Evropska komisija po juniju ne bo več naročala cepiva proizvajalca AstraZeneca, je dejal, da je to dobra odločitev. Prepričan je, da bomo znali poskrbeti za vse, ki bi morali prejeti še drugi odmerek AstraZenece. Da bodo torej ti tega tudi prejeli, posledično se zdaj prvo cepljenje z AstraZeneco preusmerja na druga cepiva. »Jaz mislim, da je to vsekakor dobra poteza Evropske komisije,« je dejal.

Jerala je spregovoril tudi o izboljšanju epidemiološke slike v Sloveniji. Po njegovem mnenju se razmere izboljšujejo zaradi več dejavnikov. Med drugim smo s številom cepljenih že dosegli »delež, ki se pozna,« hkrati je zunaj topleje, zaradi česar ljudje več časa preživijo na prostem. »Ampak jeseni se lahko vse skupaj vrne, v kolikor ne dosežemo dovolj visokega pragu precepljenosti,« je opozoril. Glede tega, ali bomo to precepljenost dosegli, Jerala ostaja optimist. »Zaupam prebivalcem Slovenije, da bomo dosegli ta delež. Je določen odstotek ljudi, ki so na vsak način proti, mislim, da je njih nesmiselno prepričevati. Je pa zelo velik delež takih, ki nekako še dvomijo, niso prepričani. Jaz mislim, da moramo te nasloviti predvsem s tem, ko bodo videli, da se lahko s cepljenjem vračamo v vsakdanje življenje, s tem, da se število okuženih zmanjšuje, da tistim, ki so bili cepljeni ni nič hudega,« je pojasnil ter dodal, da je prepričan, da se bodo cepili tudi ti.

Pri najstarejših precepljenost še vedno prenizka

Je pa poudaril, da je 60- do 65-odstotna precepljenost v najstarejših starostnih skupinah še prenizka. »V teh kategorijah moramo priti vsaj na 80 odstotkov. Lahko vidimo, da se je veliko evropskih držav, kot so Danska, Irska, Španija in Portugalska, približalo 100 odstotkom. Mislim, da moramo tukaj opraviti boljše delo.« Korak k temu bi lahko po njegovem mnenju storili tako, da bi ponudili cepljenje tistim, ki so bolezen že preboleli, ki jih je pri teh najstarejših »kar precej. Drugo pa je, da jih je treba individualno nasloviti, jim povedati, da imamo zanje rezerviran odmerek cepiva, da so dobrodošli, da lahko kadar koli pridejo. Seveda starejši kljub vsemu niso tako vešči spletnih orodij, torej da dobijo na dom vabilo. Upam, da bomo ta delež bistveno popravili.«

Glede vprašanja, ali bomo covid-19 kadar koli izkoreninili, je Jerala dejal, da tega trenutno še ne vemo. »Mogoče ga ne bomo popolnoma izkoreninili, ampak povsem dovolj bo, če zaradi tega virusa enostavno ne bomo hudo zbolevali, če bo precepljenost dovolj visoka tako v Sloveniji kot v drugih bližnjih državah, potem menim, da ta virus ne bo povzročal nekih večjih težav in bomo prišli nazaj v življenje, kot smo ga vajeni.«