Našel je dokaze

Breznik posredno priznal, da je lagal?

R.T.
3. 5. 2021, 08.29
Posodobljeno: 3. 5. 2021, 12.04
Deli članek:

Poslanec SDS je Franc Breznik je na poročanje tednika odgovoril s pojasnili in slikovnim gradivom, a kaj njegova pojasnila dejansko razkrivajo.

STA
Franc Breznik je naletel na slike in izdelke iz svojega "življenskega ustvarjanja v elektroniki."

Spomnimo, tednik Reporter je nedavno poročal, da se poslanec SDS Franc Breznik »hvali, da je na Dunaju delal za Siemens, a v podjetju ne vedo zanj.« Ob tem so navedli več njegovih izjav, kot je denimo ta, s katero se je odzval na tvit še enega slovenskega politika in nekdanjega ministra za obrambo Romana Jakiča: »Ob dejstvu, da sem drugače od tebe, Roman Jakič, s svojim znanjem in patenti oddelal del kariere v Simensu, približno vem, kaj je znanje. V teh dneh nisem srečal nobenega stavkajočega dijaka, študenta ali profesorja iz tehnike ali medicine. Sami mešetarji megle, kot ti!«

Da je med drugimi delal tudi za Siemens, je navedeno tudi v Breznikovi biografiji na Wikipediji, v njegovem življenjepisu pa je ob njegovi poslanski predstavitvi na spletišču državnega zbora zapisano, da je od leta 1993 do 1997 v družbi Siemens na Dunaju »vodja teama za razvoj robotiziranih sistemov.« Pri Reporterju so se na tem mestu vprašali, kako to, »da je podjetje, kot je Siemens, mesto vodje tima za razvoj robotiziranih sistemov zaupalo 23-letniku iz sosednje države.« Na njihova dodatna pojasnila se Breznik po njihovih navedbah ni odzval, medtem ko so jim s Siemensa sporočili: »Ker na vaše vprašanje ni enostavno odgovoriti, smo raziskovanje razširili na nekatere kolege. V Siemensu AG Austria ne vemo, da je bil v preteklosti pri nas zaposlen gospod Franc Breznik. Poleg tega se ne spomnimo, da bi imeli tako enoto v našem podjetju.«

Breznik odgovarja

Na poročanje Reporterja se je zdaj prek družabnih omrežij odzval tudi Breznik, ki je moral za tako imenovane dokaze o svojem delu pobrskati pri svoji »mami v Lenartu,« kjer je po lastnih navedbah naletel na »nekaj prašnih zabojev in v njih naletel na nekaj slik in izdelkov, ki so bili del mojega življenjskega ustvarjanja v elektroniki.« Ali je fotografije mogoče obravnavati kot dokazno gradivo, naj bralec presodi sam, nam je zanimiva predvsem njegova dikcija. »Pred dnevi sem naletel na nek zapis, v katerem me nek novinar želi diskreditirati na način, kaj sem počel pred leti v Avstriji in ali sem res delal v razvoju v Avstriji,« je zapisal Breznik. A pri Reporterju Brezniku niso očitali, da ni delal v razvoju v Avstriji, temveč so pod vprašaj postavili trditve, da je delal za Siemens. Na tej točki se v temo prikrade vedno problematična semantika. Je Breznik sploh kadar koli zatrdil, da je bilo »zaposlen« pri Siemensu, ali le vseskozi trdi, da je zanje »delal.« Kot zdaj pojasnjuje v svojem zapisu, je dejansko delal za podjetje, ki je delalo za Siemens. Gre za, kot pravi sam, »projekt največjega robotiziranega centralnega skladišča v Avstriji v 90 letih, ki stoji v Wiener Neudorfu. Projekt med Siemens in Stöcklin.« Ob tem je priložil fotografije, s katerih je po njegovih navedbah videti »delovni prostor, na katerem smo izvajali simulacije na krmilnikih Siemens Simatic s7, ki so osnovni povezovalni element v tem pametnem skladišču za 30.000 palet.«

Je torej mogoče Brezniku kar koli očitati? Glede na njegov življenjepis na spletišču državnega zbora gre sklepati, da je bil v družbi Siemens med letoma 1993 in 1997 dejansko zaposlen, a njegova zadnja pojasnila kažejo, da je v najboljšem primeru v drugem podjetju delal na projektu, v katerega je bil vpet tudi Siemens.