»To je frontalni napad na šolstvo«

Je ogrožen vpis celotne generacije na fakultete?

Žiga Kariž
30. 1. 2021, 20.21
Posodobljeno: 30. 1. 2021, 22.05
Deli članek:

Janez Janša zavrača trditve, da je blokiral vpis na fakultete, z razlago, da je treba pred sprejemom strateškega dokumenta preveriti potrebe na trgu dela.

STA
Rektor univerze v Ljubljani Igor Papič se boji, da bo ogrožen vpis na fakultete.

Vsako leto na začetku februarja objavijo razpis za vpis na fakultetni študij. Temu sledijo informativni dnevi in nato sam vpis. Vse je kazalo, da bo tudi letos tako, dokler ni v to posegel minister za zdravje in predsednik vlade Janez Janša. Na seji vlade, kjer bi morala obravnavati podrobnosti razpisa, ki je že usklajen v vsemi deležniki, je predsednik vlade ugotovil, da je za tako pomemben dokument treba preveriti potrebe trga dela, zato razpisa niti niso obravnavali. Svojo odločitev je pojasnil prek svojega priljubljenega kanala za deljenje pomembnih informacij z državljani: »Gradivo je bilo predloženo šele nekaj dni nazaj, je strateške narave, pred vlado ga mora obravnavati pristojni odbor, ki za presojo potrebuje podatke o kadrovskih potrebah gospodarstva, javnega sektorja in države nasploh.«

Siloviti odzivi

Odzivi na potezo vlade so siloviti, le malokdo verjame razlagi, ki jo je podal Janša. Nekdanji minister za šolstvo iz vrst SD Igor Lukšič je v odzivu zapisal: »Je strateške narave. Zato bi mislili na to prej, ker se sprejema vsako leto ob istem času. Strateški premislek v enem tednu? Naj vlada opravi premislek do drugega razpisa, da bo strateški, sicer bo jasno, da je politikantski.« Rektor Univerze v Ljubljani Igor Papič je izrazil veliko skrb: »Nisem pravnik, a to razumem kot blokado vpisa v naslednje študijsko leto,« in dodal: »Lahko bi bil ogrožen vpis cele generacije na fakultete.« Oglasil se je tudi nekdanji minister za šolstvo (v vladi Janeza Drnovška) Slavko Gaber: »To je še ena v seriji neprimernih odločitev oblasti. Ne spomnim se, da je kaj takega naredil katerikoli predsednik vlade naše države, in kaže na popolno nerazumevanje tega, čemu služi visoko šolstvo.« Dekan filozofske fakultete Roman Kuhar je dejanje postavil v širši kontekst: »Na javnih univerzah ne smemo zaposlovati novih raziskovalcev na že pridobljenih in bodočih pridobljenih projektih, na zasebnih lahko; blokada razpisa za vpis bo, kakopak, selektivno napadala programe javnih univerz, novi raziskovalni zakon pa je baje treba še malo preurediti, da bo bolj pisan na kožo zasebnih zavodov ... Tole je frontalni napad na javno šolstvo. In ni več smešno. Ker na koncu bomo lahko samo še zaprli šole in si kupili gate.«

Od javnega k zasebnemu?

Da poteza vlade nima kaj dosti s preverjanjem stanja na trgu dela, menijo tudi v Študentski organizaciji Slovenije. Predsednik Klemen Peran se je odzval z besedami: »Argumenta, da je treba preveriti potrebe trga dela, ne moremo jemati resno, kajti nihče ne ve, kakšne bodo te potrebe čez šest, sedem let. Janez Janša je tovrstno potezo sicer potegnil že v letih njegove prve in druge vlade. Ko se je to nazadnje dogajalo, so se na koncu zmanjšala vpisna mesta na javnih univerzah, predvsem na družboslovnih smereh. Vemo pa, da je na zasebnih univerzah, ki naj bi ponujale alternativo javnim, največ programov prav na smeri družboslovja.« Da hoče sedanja vlada omajati položaj javnih univerz in so ji bolj pri srcu zasebne, predvsem tiste, ki so v lasti simpatizerjev trenutno vladajoče politične opcije, ni nič novega.

Izredna seja

O potezi vlade bo očitno razpravljal tudi parlament, saj je stranka Levica že podala zahtevo za sklic izredne seje odbora za šolstvo. Koordinator stranke Luka Mesec pa se je na potezo vlade včeraj odzval z izjavo: »Vlada ima očitno problem z avtonomijo univerze, s kritičnim mišljenjem in svobodo izobraževanja. Institucije, namenjene izobraževanju in znanju, hoče podrediti – v prvi vrsti sebi, v drugi pa potrebam trga dela.«