hudi očitki

Zakaj Zorčič ščiti Janšo in ne poslancev?

A. K.
27. 1. 2021, 19.30
Deli članek:

S frazo »kar seješ, to žanješ« je predsednik državnega zbora komentiral zadnji parlamentarni verbalni konflikt. Mogoče bi moral to frazo aplicirati tudi na svoja dejanja.

Bobo
Predsednik DZ meni, da se s svojo pasivno držo ni postavil na nikogaršnjo stran.

Kakšna je teža izrečenih besed? V Sloveniji se zdi, da vse manjša. Premierjeve žaljivke na račun poslanca Levice Mihe Kordiša, izrečene na ponedeljkovi seji državnega zbora, še vedno odmevajo. Predsednik DZ Igor Zorčič medtem zavrača kritike, češ da se je postavil na stran Janeza Janše.

Spomnimo: 24. seja DZ se je začela z vprašanji poslancev in ravno prvo vprašanje dneva je dvignilo največ prahu, ko je Kordiš predsednika vlade provokativno spraševal, zakaj vlada sodeluje z organiziranim kriminalom, namesto da bi ga preganjala. Pri tem je imel v mislih kooperacijo med vlado in spornim davčnim svetovalcem Rokom Snežičem ter ekipo podjetnikov okoli podjetja Majbert Pharm, ki je Sloveniji dostavila (necelovite) pošiljke hitrih antigenskih testov. Janša se vprašanja sploh ni dotaknil, pač pa ga je v celoti zavrgel, rekoč, da »glede na to, da opravljam tudi funkcijo ministra za zdravje, se bom pozanimal pri pristojnih institucijah, kako pomagati takim, ki trosijo takšne nebuloze«. S podobno lahkotnostjo je ignoriral tudi dopolnitev vprašanja, rekoč, da »gre očitno za urgentni primer«. In da bo preveril, ali ima »na svoji kliniki v Avstraliji še kaj prostora«. Janševe arogance vajeni poslanci so se obrnili na predsednika parlamenta Igorja Zorčiča, naj vendarle kaj ukrene glede komunikacije, pri čemer je Luka Mesec Zorčiču zabičal: »Ali se vam to zdi dostojno do kateregakoli poslanca v tem DZ? Če se vam, potem mislim, da si tudi vi zaslužite, da odstopiti z mesta predsednika.«

Napad na poslanca

Pozivom Levice, ki je protestno zapustila sejo, se je pridružil tudi Dejan Židan iz Socialnih demokratov, ki je Janšev »odgovor« označil za »neposredni napad na poslanca« in dodal, da je ravno Zorčičeva odgovornost, da jih zaščiti. Predsednik DZ iz vrst SMC je ostal zvest imenu stranke in zavzel srednjo pot, tako da je označil poslansko vprašanje kot neprimerno in nejasno: »Potem pa se ne čuditi, če bodo odgovori zelo takšni.«

Lažne novice

Jezik, ki smo ga bili v preteklih letih vajeni predvsem na twitterju, se tako normalizira v »hramu demokracije«. Da pa le ne bi prikrajšal še svojega spletnega občinstva, je Janša svoje napade stopnjeval na twitterju in se na Meščevo kritiko odzval z zapisom: »Tako mlad pa že tak lažnivec. Ravnokar na kliniko v Avstraliji poslana že druga rezervacija danes.« V podporo premierju je stopil tudi uradni vladni profil, ki je napačno citiranje Levice označil za fake news (v prevodu lažne novice), potem ko so namesto pravega citata kar parafrazirali Janšo in mu pripisali nikoli izrečeno poved: »G. Kordiš, vi potrebujete psihiatrično pomoč.«

V večernem televizijskem gostovanju je Zorčič Janšev odgovor označil zgolj kot ciničen, krivdo za konflikt pa zvrnil na obe strani: »Kar seješ, to žanješ, jaz danes ne odobravam ne setve ne žetve.« Opravičevanj dejanj SDS smo od Zorčiča, pošteno, vajeni. Sebe očitno ne dojema kot zaščitnika poslancev, pač pa samo povezovalca sej. V tem smislu tudi lahko podvomimo o njegovi zavezi, da bo storil vse, kar lahko, da bo omogočil glasovanje o nezaupnici in ostalih zadevah tudi odsotnim poslancem, ki so bolni ali pa v izolaciji. Zvest svoji izobrazbi se glede tega vprašanja legalistično izgovarja na poslovnik DZ.