dogovor

Von der Leynova o nabavi dodatnih 300 milijonov odmerkov cepiva Pfizerja in BioNTecha

A.S./STA
8. 1. 2021, 13.27
Posodobljeno: 8. 1. 2021, 13.39
Deli članek:

EU se je s podjetjema Pfizer in BioNTech dogovorila za razširitev pogodbe in nabavo še dodatnih 300 milijonov odmerkov cepiva, je danes v Bruslju sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Reuters
Von der Leynova je zavrnila očitke, da se nekatere države, omenja se zlasti Nemčija, s podjetji dvostransko dogovarjajo o cepivih.

Prvih 75 milijonov dodatnih odmerkov bo na voljo od drugega četrtletja tega leta, preostalo v tretjem in četrtem četrtletju, je pojasnila. EU bo tako od Pfizerja in BioNTecha nabavila skupaj 600 milijonov odmerkov že odobrenega cepiva. Skupaj z drugim odobrenim cepivom, ki ga je proizvedla Moderna, je že zagotovila 760 milijonov odmerkov. S tem bo mogoče cepiti 380 milijonov ali 80 odstotkov Evropejcev, je izpostavila von der Leynova.

Bistveno pri tem je po besedah von der Leynove to, da niso potrebna dolga pogajanja, saj pogodba že obstaja, ter da gre za preverjeno cepivo, ki ga članice že poznajo, kar olajša načrtovanje cepljenja. EU je skupaj z naročili pri preostalih štirih proizvajalcih, s katerimi je sklenila pogodbe, zagotovila 2,3 milijarde odmerkov cepiva, kar je več kot dovolj ne samo za državljane unije, temveč tudi za sosede, še izpostavlja predsednica komisije.

Zavrnila očitke, da se nekatere države s podjetji dvostransko dogovarjajo o cepivih

Von der Leynova je ob tem zavrnila očitke, da se nekatere države, omenja se zlasti Nemčija, s podjetji dvostransko dogovarjajo o cepivih. Članice po njenih besedah veže pravno zavezujoč dogovor, da ne bo vzporednih pogajanj in pogodb. Skupaj se pogajajo, naročajo in dobavljajo cepiva, je zatrdila. Predsednica zavrača tudi očitke, da je bil pristop unije napačen, saj da proces poteka prepočasi in da odmerkov ni dovolj. Znova je spomnila, da je bilo v času, ko so se morali odločiti o sodelovanju s farmacevtskimi podjetji, še veliko neznank, in izrazila prepričanje, da so se odločili pravilno.

EU je sklenila pogodbe o nabavi cepiv s šestimi proizvajalci. To so Pfizer in BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutical, ki je del ameriške skupine Johnson & Johnson, ter CureVac. Cepivi prvih dveh je unija že odobrila, in sicer prvo 21. decembra, drugo pa minulo sredo.

Von der Leynova je ob tem izpostavila, da če se ne bi pred meseci odločili, da investirajo v proizvodne zmogljivosti teh podjetij, danes ne bi mogla poročati o dodatnih odmerkih. Poudarila je tudi, da se prav sedaj odpirajo nove proizvodne zmogljivosti, kar omogoča dodatna naročila. Vsako cepivo, ki se bo uporabljajo v EU, mora skozi pregleden in temeljit postopek preverjanja Evropske agencije za zdravila (Ema), je še izpostavila predsednica v odgovoru na vprašanje, ali bo morda v prihodnje v EU mogoče uporabljati tudi rusko cepivo Sputnik V.

Ema odobrila uporabo šestega odmerka

Agencija Ema je sicer danes posodobila smernice glede uporabe cepiva proti covidu-19 ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha. Odobrila je, da se iz ene viale lahko uporabi šest in ne le pet odmerkov cepiva. Za to, da se lahko iz ene viale uporabi šest odmerkov cepiva, pri Emi priporočajo uporabo posebnih brizg in igel. Pri uporabi standardnih brizg in igel namreč v viali ne bi ostalo dovolj cepiva za šesti odmerek, opozarja Ema na spletni strani. Sprememba smernic uporabe pomeni, da je na voljo okoli 20 odstotkov več cepiva, kot so doslej računali. 

Za uspešno zaščito pred covidom-19 mora oseba prejeti dva odmerka cepiva, ki sta ga razvila Pfizer in BioNTech. Da je uporaba šestega odmerka tega cepiva proti covidu pod določenimi pogoji uradno omogočena, sta na Twitterju 31. decembra sporočila premier Janez Janša in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). 

Delila sta mnenje članov posvetovalne skupine za cepljenje, da se šesti odmerek lahko uporabi, če po odvzemu petih odmerkov ostane cepiva vsaj še za en odmerek, ne sme pa se mešati cepiva iz različnih vial.