"Imamo se lepo"

Stanovalci ptujskega doma upokojencev imajo možnost sodelovati pri pripravi obrokov

Dženana Kmetec / Štajerski tednik
8. 9. 2020, 21.33
Deli članek:

Da je preprosto čiščenje zelenjave oziroma njena priprava za kuho lahko prava dogodivščina, dokazujejo stanovalci ptujskega doma upokojencev. Nekajkrat na mesec imajo možnost sodelovati pri pripravi kosila in večerje.

Dženana Kmetec
Pravijo, da je kosilo, ki ga sami pomagajo pripraviti, veliko okusnejše …

Tisto, kar sami pomagajo pripraviti, je seveda veliko okusnejše, obenem se tudi prepričajo o kakovosti hrane, ki jo zaužijejo. V domu upokojencev predstavljata zelenjava in sadje velik delež prehrane (okrog 40 odstotkov). Tudi mlečne izdelke radi nabavljajo od lokalnih ponudnikov, drugače pa je pri mesu; to jim v celoti dostavlja Perutnina Ptuj, ki pokrije vse segmente.

Kot pravi Mitja Sok, servirec v kuhinji ptujske enote doma, stanovalcem to, da pomagajo, ne predstavlja napora, temveč veliko veselje. V enem dnevu očistijo tudi po 40 kilogramov paprike in še enkrat toliko stročjega fižola. »Za to so potrebovali pičli dve uri. Včasih so tako hitri, da nam še kave ne uspe skuhati, ko delo že končajo. Pred leti smo začeli s tremi stanovalci, ko se je po domu razvedelo, da dobijo zdravilo proti 'koroni' in dobro kavico, pa se je število potrojilo. To jim veliko pomeni, saj se zelo zabavajo.«

Dženana Kmetec
Količine zelenjave, ki jo očistijo, so odvisne od tega, kaj lokalni dobavitelji pripeljejo; včasih imajo dela precej, očistijo tudi po 70 kilogramov stročjega fižola.

»Izjemno veseli smo, da lahko pomagamo, to nas spomni na dom …«

Tako ženske kot moški se delovne akcije, ki poteka enkrat ali dvakrat na mesec, z veseljem udeležujejo. Trenutno je okoli 20 takih, ki sodelujejo in pomagajo, obenem pa se lahko prepričajo o kakovosti hrane. Pošiljka, ki so jo čistili ob našem prihodu, jih je povsem navdušila. Domače paprike in stročji fižol dišijo drugače od kupljenih v trgovini. Korenček ima drugačno barvo in veliko boljši okus, enako paradižnik, kumarice ...

Triindevetdesetletna Anica Kosi v domu uživa. Ker je družabna, se takšnih akcij, na katerih pomagajo in se obenem zabavajo, zadnje čase redno udeležuje: »Imamo se zelo lepo. Leta ne štejejo, še vedno vse postorimo, kar nam dajo delati. S sostanovalko redno prihajava, saj se družimo in nam je fino.«

Tudi Ljuba Vuk zadnje čase prihaja redno, saj te »delavske brigade« dojema kot druženje, na katerem se sprostijo in obenem počutijo zelo koristne. Kot se je pošalila, od vodstva doma glede na uspešnost pričakujejo redno delovno razmerje. Ivanka Kunstnik je ob tem dodala, da so si tudi v času razglašene epidemije morali znati popestriti dneve, in to je bil eden izmed načinov: »Razen sorodnikov nam sicer ni nič manjkalo. Tu smo kot velika družina in prav je, da tudi mi pomagamo pri 'hišnih' opravilih. Ob delu se tudi spomnimo na dom.«

Za lokalne pridelke na leto 200.000 evrov

Ptujski dom upokojencev za stroške živil na leto porabi približno milijon evrov, petino ocenjene vrednosti lahko porabijo za lokalno prehrano, kar v njihovem primeru znaša 200 tisoč evrov na leto. Gre za zajeten del denarja, ki ga poskušajo izkoristiti karseda dobro. »Omejeni smo z zakonsko določenim deležem. Mi si seveda želimo, da bi bil ta večji, a lahko temu segmentu namenimo 20 odstotkov vrednosti javnega naročila. Med prijavljenimi ponudniki izberemo tiste, od katerih potem kupujemo vse leto. Dogovorili smo se, da nam lokalci redno sporočajo, kaj imajo na zalogi in kdaj lahko to dobavijo. Od njih poleti kupujemo velike količine zelenjave in sadja, od čebule do kumaric, bučk, paprike, fižola, korenčka ...« pojasnjuje direktorica Doma upokojencev Ptuj Jožica Šemnički.

Gabrijel Toplak
Ptujski dom upokojencev za stroške živil na leto porabi okoli milijon evrov.