državni zbor

Novi interventni zakon uvaja možnost aplikacije in podaljšuje subvencioniranje čakanja na delo

B.K./STA
9. 7. 2020, 10.18
Posodobljeno: 9. 7. 2020, 10.19
Deli članek:

Državni zbor je julijsko sejo začel s predlogom interventnega zakona za pripravo na drugi val epidemije covida-19. Tveganja za okužbo trenutno naraščajo tudi v Sloveniji, je spomnil minister za delo Janez Cigler Kralj

Primož Lavre
Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Predlog zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19 daje pravno podlago za uvedbo mobilne aplikacije za obveščanje o stikih z okuženimi, je dejal minister Cigler Kralj.

Namestitev in uporaba mobilne aplikacije bo prostovoljna in brezplačna, razen za tiste v karanteni in potrjeno pozitivne. V teh primerih si bo moral posameznik mobilno aplikacijo obvezno namestiti, je povedal.

"Menimo, da lahko s takšnimi preventivnimi ukrepi dobro zavarujemo življenje in zdravje ljudi, nenazadnje je naša dolžnost, da varujemo sebe in druge, in pravica vseh nas, da smo varovani pred morebitno okužbo," je še dejal o aplikaciji.

Nadomestilo za karanteno bo plačala država

Med ukrepi novega interventnega zakona so tudi podaljšanje subvencioniranja začasnega čakanja na delo doma, plačilo nadomestila za odrejeno karanteno ter financiranje dodatnih kadrov v socialno varstvenih zavodih v javni mreži.

Delno povračilo nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo se po predlogu podaljšuje do 31. julija z možnostjo podaljšanja še do konca septembra. Povračila nadomestil plač za delavce v karanteni, ki jim delodajalec ne bo mogel zagotavljati dela doma, pa bo država prevzela za čas do konca septembra. Višina nadomestila bo odvisna od vzroka za izdajo odločbe o karanteni.

"Zakonski predlog je odgovor na realne potrebe po ohranjanju delovnih mest," je dejal minister.

Turistični boni "prava uspešnica"

Predlog zakona prinaša še nekatere druge rešitve, med drugim koriščenje turističnih bonov, ki so po Cigler Kraljevih besedah prava uspešnica, pri več ponudnikih kot doslej ter veljavnost študentskih bonov za prehrano izjemoma tudi v drugi polovici julija. Delodajalcem pa se zamika rok, do katerega morajo po zaključku šolanja zaposliti svojega štipendista.