Podpora, ampak!

Zaprtje trgovin v nedeljo: prednost gospodarstvu ali zaposlenim?

Simon Rosc
31. 5. 2020, 07.36
Deli članek:

Ali naj bodo trgovine ob nedeljah zaprte ali ne? Je res tako nujno, da moramo v trgovino tudi na ta dan in ne moremo potrebnih živil nakupiti že med tednom?

STA
Zaprtje trgovin ob nedeljah ne sme postati izgovor za odpuščanja.

Rezultati ankete

Trgovine naj bodo v nedeljo ... Odprte – 19 %

Zaprte – 81 %

Kaj vi menite o tem, smo vas ta teden spraševali v anketi na naši spletni strani. Predlog zakona pa so poslanci ta teden tudi poslali v nadaljnjo obravnavo. Kako bo končal zakonodajno pot, pa bomo še videli. Bralci naše spletne strani pa se z zaprtjem trgovin v nedeljo z lahkoto strinjajo.

Poslanci so večinoma naklonjeni predlogu Levice za zaprtje trgovin ob nedeljah, saj imajo tudi zaposleni v trgovinski panogi pravico do nedeljskega počitka, je bilo pretekli teden slišati v predstavitvi stališč poslanskih skupin. V SMC in SNS so predlogu medtem odrekli podporo, pri čemer izpostavljajo predvsem ustavno zagotovljeno svobodno gospodarsko pobudo.

Željo po zaprtju trgovin ob nedeljah so državljani že pred leti izrazili na referendumu, zaposleni v panogi pa že leta opozarjajo, da bi morala biti nedelja tudi zanje prost dan, sta med drugim poudarila Luka Mesec in Željko Cigler iz Levice. Znova sta izrazila prepričanje, da je mogoče vse nakupe opraviti v prvih šestih dneh tedna, ustreznost takšne rešitve pa po njunih besedah dokazujejo tudi izkušnje iz mnogih drugih držav.

Past zaprtja – odpuščanja?!

Robert Pavšič (LMŠ) se je strinjal, da je dovolj možnosti za nakupe od ponedeljka do sobote, zaprtje trgovin ob nedeljah pa bi zaposlenim v panogi prineslo več prostega časa. Če se zaposleni z zaprtjem strinjajo, ovir za potrditev zakona po njegovih besedah ni. Je pa spomnil, da bodo delavci s prostimi nedeljami ostali brez pomembnega dodatka k plači, zato je sindikate vprašal, ali so podporo zaposlenih res dovolj dobro preverili. Poudaril je tudi, da zaprtje trgovin ob nedeljah ne sme postati izgovor za odpuščanja.

Predlogu prav tako ne bodo nasprotovali v SAB, kjer so po besedah Marka Bandellija sicer prepričani, da bi se morali potrošniki sami vzdržati nakupovanja ob nedeljah. Zavedajo se, da gre pri tem vprašanju za več vidikov – med drugim je pod vprašajem preživetje manjših trgovin – vendar pretehta dobrobit zaposlenih, je poudaril.

Z zaprtjem trgovin ob nedeljah se strinjajo tudi v SD, pri čemer pravico do nedeljskega počitka po besedah Meire Hot izpostavljajo kot eno ključnih pravic delavcev. Strinjala se je, da v nekaterih sektorjih brez nedeljskega dela ne gre, zato si v SD prizadevajo, da bi tudi tem delavcem omogočili dva zaporedna prosta dneva in ustrezno dodatno plačilo za delo v neugodnih terminih.

V SDS in NSi korak nazaj

Hotova je Levici očitala, da predlog zakona ni bil deležen socialnega dialoga. SDS, ki je sprva podpirala predlog, je zato zdaj stopila korak nazaj, na to je opozoril tudi njihov poslanec Janez Moškrič in poudaril, da takšnega zakona brez obravnave na Ekonomsko-socialnem svetu ne bi smeli sprejeti. Podobno je tudi stališče NSi, kjer socialni dialog po besedah Mihaela Prevca vidijo kot pomemben element obravnave predloga takšnega zakona.

V Desusu razdvojeni, v SMC in SNS proti

Manj enotni so v Desusu, kjer bodo predlog po besedah Roberta Polnarja podprli trije poslanci, dva pa sta mu podporo že odrekla. Polnar je poudaril, da izkušnje iz preteklih tednov kažejo, da se je nedeljski promet porazdelil na druge dni. »Videli smo, da se lahko tako kupci kot trgovci novim razmeram hitro prilagodijo,« je dejal.

V SMC predloga ne bodo podprli. Kot je pojasnila Janja Sluga, se zavzemajo za svobodno gospodarsko pobudo, sploh pa ne bi smeli takšnih sprememb po njihovem mnenju uvajati v takšnih razmerah, kot so zaradi koronavirusne krize zdaj. »Predlog zakona prihaja v napačnem času in se odmika od vseh smiselnih ukrepov, sprejetih v zadnjem času za omilitev posledic krize,« je poudarila. Če se bo vendarle izkazalo, da se noveli obeta zadostna podpora, bi bilo smiselno razmisliti vsaj o razširitvi izjem, ki jim bo še naprej dovoljeno odprtje, je dodala.

Da država ne bi smela posegati v svobodno gospodarsko pobudo, je poudaril tudi Jani Ivanuša (SNS). »Če bomo danes začeli s trgovinami, ali bomo jutri nadaljevali z gostilnami in pojutrišnjem z zdravstvenimi delavci?« se je vprašal. Predloga tako v SNS ne bodo podprli.

Vlada: »Ni pravi čas«

Predlogu je nenaklonjena tudi vlada. Meni, da trenutno zaradi posledic epidemije novega koronavirusa na gospodarstvo, vključno s trgovinsko dejavnostjo, ni primeren za nadaljnjo obravnavo v državnem zboru. Opozorila je tudi, da takšnih sprememb ne bi smeli uvajati brez predhodnega socialnega dialoga.

Premier Janez Janša je sicer napovedal, da bodo trgovine z izjemo nujno potrebnih izjem ob nedeljah zaprte: »Tu imamo koalicijske stranke različna stališča. Naše je, da se trgovine zaprejo, in mislim, da bomo takšno rešitev v DZ tudi sprejeli. Države v Evropi, ki imajo trgovine ob nedeljah zaprte, delujejo povsem normalno in so v glavnem bogatejše od Slovenije.«

Proti tudi v TZS

Da mora zakon v nadaljevanju obvezno v obravnavo na Ekonomsko-socialni svet (ESS), je prepričana tudi predsednica Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) Mariča Lah. Opozorila je na posledično zmanjšanje prihodkov v panogi za okoli 10 odstotkov, na izgubo med 12.000 in 13.000 delovnih mest in tudi na nevarnost odliva dela kupne moči v sosednje države, kjer so trgovine ob nedeljah odprte. Kot še dodaja, je mnenje zbornice, da bi se morali vsi deležniki »v tem trenutku z vsemi idejami usmeriti v oživljanje gospodarstva, ne pa v njegovo ubijanje«.