Število raste

V Sloveniji 319 okuženih s koronavirusom: "To je začetek nečesa, kar bomo morali res z vsemi silami obvladovati"

J.P./STA
19. 3. 2020, 13.44
Posodobljeno: 19. 3. 2020, 14.50
Deli članek:

Do 14. ure je bilo na okužbo s koronavirusom testiranih 9860 oseb, sporoča Vlada RS. Okužbo so doslej potrdili pri 319 osebah.

Bobo
V UKC Ljubljana so danes pojasnili, da so imeli zjutraj 16 potrjenih na navadnem oddelku in pet v intenzivni negi.

Še v sredo je bilo potrjenih 286 potrjenih primerov, opravljenih pa 8730 testiranj. Do danes  je bil vsaj en primer okužbe COVID-19 potrjen v 87 občinah (41 odstotkov vseh slovenskih občin), več kot dva primera okužbe COVID-19 sta bila potrjena v 41 občinah, sporoča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). 

Širjenje kapacitet

V bolnišnicah je po navedbah vodje strokovne skupine za podporo vladnemu kriznemu štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije, Bojane Beović okoli 40 bolnikov s covidom-19.

Beovićeva je danes v pogovoru za Radio Slovenija dejala, da je virus prav gotovo razširjen po Sloveniji, saj dobivajo poročila o bolnikih iz vse države. "Oceno razširjenosti virusa lahko podamo glede na to, koliko ljudi je oskrbovanih v bolnišnicah. Ta številka je danes okoli 40. To je več, kot je bilo v prejšnjih dneh. Postopno postajajo ljudje, ki so prej imeli blažje simptome, ki so imeli dokazan virus v svojih dihalih, bolj bolni in prihajajo na vrata bolnišnic," je povedala.

Po njenih besedah je "to začetek nečesa, kar bomo morali res z vsemi silami obvladovati in na to se zdaj res intenzivno pripravljamo".

V UKC Ljubljana so danes pojasnili, da so imeli zjutraj 16 potrjenih na navadnem oddelku in pet v intenzivni negi. V UKC Maribor pa imajo 14 bolnikom s covidom-19, od tega dva v enoti intenzivne nege.

Kapacitete za sprejem teh bolnikov v bolnišnicah so po navedbah Beovićeve pripravljene, niso pa še vse zasedene. Kot je pojasnila, obstaja načrt, kako se bodo te kapacitete širile naprej po Sloveniji. Najprej se bodo postopno polnile določene bolnišnice (gre za UKC Ljubljana, UKC Maribor in Kliniko Golnik). Ko bodo njihove zmogljivosti polne, bodo postopno začeli sprejemati bolnike še v drugih bolnišnicah. "Ker za delo s temi bolniki potrebujete posebne izolirane prostore, nekaj opreme, pa tudi nekaj izkušenj in ni pametno, da se to preveč drobi," je povedala.

Dovolj testov?

Na očitke, da se ne testira dovolj bolnikov na novi koronavirus, pa je odvrnila, da je Slovenija med državami, ki naredi največ testov glede na število prebivalcev. "Naša priporočila so povsem skladna s priporočili Evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni, tudi z osnutkom priporočil Evropske komisije. Pa če hočete, tudi s priporočili ameriškega centra za nadzor bolezni," je pojasnila.

"Mi seveda testiramo. Ne testiramo pa tistih najblažje bolnih, ki lahko ostanejo doma. Razen v določenih situacijah: če pričakujemo hujši potek," je dejala. Zato priporočajo bolnikom z znaki respiratorne okužbe, naj pokličejo zdravnika in se z njim pogovorijo. Zdaj namreč vedo več kot pred dvema mesecema, da bolezen poteka tudi kot navaden prehlad. "Zdaj pa si predstavljajte, da bi vsak z navadnim prehladom hodil v teh razmerah k zdravniku. Če nima koronavirusa, ga bo ob tem lahko dobil. Tako da testiramo pravzaprav več, ampak spremenili smo fokus testiranja," je še pojasnila.