»Najbolj zdrav kraj v Italiji«

Zakaj je dobro čim več testirati in kako so v tem italijanskem kraju število okužb v zgolj nekaj tednih oklestili na nič?

S.R.
19. 3. 2020, 10.16
Posodobljeno: 19. 3. 2020, 10.40
Deli članek:

V kraju Vo Euganeo na severu Italije, prvotno enemu od žarišč epidemije novega koronavirusa, ki zdaj pustoši po večjem delu te države, so prejšnji teden dosegli cilj, o katerem večina njihovih sosedov, kjer število okužb strmo raste, le sanja.

Profimedia
Na začetku eno od žarišč epidemije, danes "najbolj zdrav kraj v Italiji."

Vo Euganeo s 3300 prebivalci je odslej brez okuženega občana. Kako jim je to uspelo? Lokalne oblasti pojasnjujejo, da z rigoroznim testiranjem vseh občanov, tudi tistih, ki niso kazali znakov okužbe, torej niso imeli nobenih simptomov. 

V kraju so 21. februarja zabeležili celo prvo smrtno žrtev zaradi bolezni covid-19 v Italiji, po tej smrti pa so kraj povsem zaprli, uvedli karanteno in testirali prav vse občane, večino dvakrat. Z množičnim testiranjem so ugotovili, da so z virusom okuženi trije odstotki njihovega prebivalstva, na dan 6. marca so imeli namreč vsaj 90 bolnikov, kaže študija, ki jo je izvedla Univerza v Padovi. Po dve tednih stroge karantene se je delež okuženih znižal na 0,25 odstotka. Te zadnje primere so izolirali, v kraju pa je znova steklo življenje. Od 13. marca niso zabeležili nobenega novega primera.

»Lekcija, ki smo se jo naučili, je ta, da smo z izolacijo vseh pozitivnih primerov, ne glede na to, ali so zboleli ali ne, uspeli širjenje virusa omejiti za 90 odstotkov,« je pojasnil mikrobiolog Andrea Cristani, ki je pomagal izvajati testiranja. Izsledki študije primera Vo Euganeo tako dajejo dodatno težo mnenju Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), ki vse države poziva, naj »testirajo, testirajo in testirajo.« 

Kot namreč poroča britanski Guardian, je iz tega primera jasno razvidno, kako nevarni so asimptomatični prenašalci. Cilj študije primera je bil proučiti dinamiko prenašanja virusa in ugotoviti posebej tvegane kategorije. Ugotovili so, da imajo ključno vlogo pri širjenju novega koronavirusa ravno bolniki brez simptomov. »Izbruh smo uspeli omejiti, ker smo identificirali in izločili `skrite´ okužbe ter te ljudi izolirali,« je še dejal Crisanti. Teh oseb je bilo najmanj šest in če jih ne bi odkrili, bi ti virus še naprej nevede širili. »Izolacija asimptomatičnih je ključna za preprečevanje širjenja virusa in hujše prenosljivosti bolezni,« je po poročanju časnika v pismu oblastem zapisal Sergio Romagnani, imunolog z Univerze v Firencah. »Test nikomur ne škodi,« pa je dejal guverner Benečije Luca Zaia, ki je dodal, da je Vo Euganeo trenutno »najbolj zdrav kraj v Italiji.« 

Za množično testiranje se zdaj zavzemajo tudi številni drugi župani v italijanskih mestih, večina strokovnjakov pa jih pri tem podpira. Množično testiranje sicer ne pomeni zgolj velikega finančnega bremena, temveč je težavno tudi na organizacijski ravni. Kot opozarja Massimo Galli, strokovnjak za nalezljive bolezni z Univerze v Milanu, bi se lahko množično testiranje prebivalstva brez simptomov izkazalo za popolnoma neuporabno, saj se lahko oseba, »ki je danes negativna, že naslednji dan okuži z virusom.«