Jim jo bodo morali začeti dovažati?

V proračunu za 400 tisoč evrov ni prostora za pitno vodo

Mojca Zemljarič / Štajerski tednik
15. 11. 2019, 20.30
Deli članek:

Svetnik Andrej Rožman vztraja, da se v proračun za prihodnje leto umesti postavka za gradnjo vodnjaka (vrtine) na območju občine. V mislih ima vrtino na haloškem delu.

Igor Napast
Občani zahtevajo čisto pitno vodo

Rožmanu z zahtevo sicer ni uspelo, kljub temu pa je jasno, glasno in slikovito okrcal stanje ptujskega vodooskrbnega sistema. »Najdimo v proračunu nekje 300 tisoč ali 400 tisoč evrov. Zagotovo so kje rezerve na manj pomembnih postavkah, ki niso nujne, da se realizirajo. Komunalnemu podjetju Ptuj ne moremo zaupati. Gremo v svojo vrtino in jo priključimo na omrežje za potrebe Občine Videm. To je prioriteta, nujno potrebno, če sploh kaj drugega delamo ali ne. Se zavedate, v kakšni krizi smo na področju zagotavljanja pitne vode? Piše, da čez nekaj let pitne vode več ne bo možno zagotavljati. Pa ne samo, da piše; da je onesnaženost na zgornji meji, mi govorijo tudi delavci Komunale, ki delajo vzorce. Očitno strupi iz jam na Dravskem polju, kot so Kozoderčeva in druge, pronicajo v podtalnico!«

Župan: »Aktivno iščemo rešitve«

Župan Branko Marinič je svetniku odgovoril, da se občina z vprašanjem dolgoročnega zagotavljanja pitne vode ukvarja zelo intenzivno. »Župani občin, ki smo vključene v vodooskrbni sistem, aktivno iščemo rešitve. Štiri mesece se že redno sestajamo. Razmišljamo tudi o tem, kako bi prišli do lastne vrtine. Stvari niso tako preproste, lastnica vode je država. Se pa zelo strinjam, da če ne bomo naredili konkretnejšega preobrata, kar zadeva pitno vodo, potem sami sebi pišemo usodo.«

Rožman je vztrajal: »S tem pojasnilom nisem zadovoljen. Začnimo, dajmo postavko za vrtino v proračun. To bo potem jasen znak, da mislimo resno in lahko jutri začnemo delati.«

Bodo vodo s cisternami dovažali gasilci

»Mene je strah in sram, kaj počnemo. To vprašanje bi morali reševati interventno. Vprašanje je, ali bomo čez leto ali dve še imeli vodo. Začeti je treba zdaj, da ne bo prepozno. Kaj bomo naredili, ko uporaba vode iz javnega vodovoda ne bo dovoljena? Nam jo bodo s cisternami dovažali gasilci? Potrebno bo interventno ukrepanje, ne samo v naši občini, temveč v vseh občinah na sistemu.« Direktor občinske uprave Mirko Šimenko je dodal, da bo v prihodnjem obdobju morda res treba razmišljati o samooskrbi s pitno vodo. »To je vprašanje, ki smo ga v zadnjih mesecih načeli. Glede na aktualna dogajanja ocenjujemo, da sta enotnost in celovitost vodooskrbnega sistema ogrožena. Zdaj se to nekako pomirja, mnenja so se koliko toliko uskladila. Vprašanje neoporečne pitne vode pa je še vedno aktualno. Srečali smo se žez izvajalcem, ki bi nam lahko zgradil vrtine. Odločiti se bomo morali za nadaljnje korake in morebitno samooskrbo.«