SEJEM AGRA

Ali ima lahko lepo oblečen kmet večji ugled?

Senka Dreu, Štajerski tednik
22. 9. 2019, 18.02
Deli članek:

Samo upoštevajoč lastno drugačnost lahko postanemo prepoznavni.

AGRA
Predlagana slovesna uniforma za slovensko kmetico in kmeta.

Ali zmoremo po vzoru tujine podeželje z oblačili predstavljati tudi pri nasin ponosno nositi oblačilo, s katerim se lahko poistovetimo, kot na primer Avstrijci v svojih značilnih nošah?

Ideja je nastala pri Ekoci – eko civilni iniciativi Slovenije, ki se je skupaj z Zvezo slovenske podeželske mladine povezala z modnim krojaštvom Šmigoc Elegance iz Spuhlje, ki izdeluje narodne noše in razne cehovske uniforme, da za Agro pripravi vzorčno uniformo za slovensko kmetico in kmeta. »Da potrebujemo prepoznavno oblačilo slovenskega podeželja, govorimo že dlje časa, še posebej pa to postaja aktualno v luči prihajajočih dogodkov predsedovanja Slovenije EU in Slovenije kot gastronomske regije v letu 2021, kjer si želimo Slovenijo kot ugledno zeleno destinacijo čim bolje predstaviti,« je pojasnila predsednica Ekocija Irena Rotar.

AGRA
Člani Turističnega društva Destrnik so na Agri predstavili projekt Od lanu do platna.

JE REŠITEV V UNIFORMI?

Udeleženci posveta so si bili edini, da je treba v nadaljnji razvoj oblačila vključiti več strokovnjakov in deležnike, ki jim je ta uniforma namenjena. »Razstavljeni model oblačila so lahko obiskovalci Agre tudi ocenili v anketi. Večini so bila oblačila všeč, ocenili so jih kot zelo uporabna in večnamenska. Nekateri bi si želeli živahnejših barv, manjšemu številu so se zdela preveč uniformirana. Najpomembnejša informacija, ki smo jo dobili, pa je v splošnem prepričanju, da resnično potrebujemo sodobno oblačilo slovenskega podeželja.Nekoč sta bila lepo oblečen gospodar in gospodarica kmetije ponos slovenskega podeželja, v zadnjem času pa tega skoraj ni več zaznati, saj ni več prepoznavnih oblačil.

BOLJŠI MARKETINŠKI UČINEK

Predsednik Zveze slovenske podeželske mladine Rok Damijan je povedal, da je slovenska narodna noša na vseh obiskih v tujini, slavnostnih prireditvah in udeležbah na sejmih zelo dobro sprejeta. »Za nov in uporaben način življenja pa bo treba razviti oblačilo, ki bo vključevalo čim več želja mladih in v katerem bodo z veseljem predstavljali slovensko podeželje doma in po svetu.«

Dejan Šmigoc iz Šmigoc Elegance je poudaril ponovni trend in povečano povpraševanje po uniformah in prepoznavnih stanovskih oblačilih, s pomočjo katerih je mogoče doseči boljše marketinške učinke. »Kolikor vem, je ideja stara že vsaj pet let, bili so celo neki razpisi, vendar se uniforme podeželja očitno ni hotel nihče lotiti. Prav, pa mi napravimo model, smo si rekli, in ga brezplačno izdelali v sodelovanju z Ekocijem in zvezo podeželske mladine. Kakšna bo dejanska uniforma slovenskega podeželja, pa bo najbrž treba še počakati.«

AGRA
Ptujska modna oblikovalka Sanja Veličkovič je za posvet o oblačilu slovenskega podeželja oblekla lastno kreacijo iz naravnih materialov.

SPOMINJA NA AVSTRIJSKEGA LOVCA

Ptujska modna oblikovalka Sanja Veličkovič je povedala: »Pri snovanju podeželskega oblačila moramo imeti ves čas v mislih lastno drugačnost, saj bomo samo tako prepoznavni.« Da je svoje mnenje kar najbolje predstavila, se je posveta na Agri udeležila v lastni kreaciji udobne dolge obleke iz svetlega naravnega materiala in pletenega brezrokavnika, ki je izhajala iz belokranjske oblačilne tradicije. »Pri oblačilu slovenskega podeželja, ki mora nastajati v okviru širšega sodelovanja, bo treba vseslovenski osnovi dodati prepoznavne detajle iz posameznih pokrajin, predvsem pa še veliko delati na nacionalnem ponosu, ki nam ga primanjkuje. Šele ko bomo ponosni, da smo, kar smo, bomo lahko dostojanstveno nosili tudi oblačila, v katerih se bomo predstavljali.«