Zahtevajo prestavitev

FOTO: Krajani obupujejo zaradi smradu in onesnaženja

Monika Horvat / Štajerski tednik
9. 7. 2019, 19.30
Deli članek:

Vaščane Sodincev v občini Ormož jezijo neprijetne vonjave in odplake, ki se širijo iz tamkajšnje slabo delujoče rastlinske čistilne naprave. Odločeni so, da nočejo več čistilne naprave pred hišnimi pragovi, in zahtevajo, da se prestavi na primernejšo lokacijo, na kar so sicer opozarjali že pred njeno gradnjo.

M.H.
Boštjan Zamuda opozarja na slabo prečiščene vode, ki se iztekajo v Sejanski potok.

Tamkajšnja rastlinska čistilna naprava slabo deluje, so prepričani vaščani Sodincev. Od nje se občasno do bližnjih hiš širi smrad, še posebej pozimi in ob poletnih večerih. Opažajo tudi, da se na površju čistilnih filtrov pojavljajo fekalije in se ob močnem dežju prek brežin prelivajo neposredno v okolico. Občino že nekaj let opozarjajo, da slabo prečiščena voda iz čistilne naprave odteka tudi v Sejanski potok, a se onesnaževanje nadaljuje. Tega so se bali od samega začetka, ko so izvedeli o nameri občine, da bo v neposredni bližini njihovih hiš zgradila rastlinsko čistilno napravo, razočarano pripoveduje vaščan Boštjan Zamuda, ki živi le nekaj metrov stran od problematične čistilne naprave.

M.H.
»Pri izlivu je bila vso zimo prisotna bela sluz in kopičila se je pena,« opozarja Zamuda.

Občina proti volji krajanov, inšpektorji različno

Na občini so na podlagi odločbe inšpektorata za okolje zaradi ugotovljenih nepravilnosti obremenjevanja okolja izvedli sanacijo oziroma zamenjavo prve grede čistilne naprave. 

Vaščani so se v postopek gradnje čistilne naprave vključili že na samem začetku, a kaj ko v občinskem vodstvu ni bilo posluha zanje. Domačini so nasprotovali predvsem lokaciji, v ta namen so ustanovili civilno iniciativo, zbirali podpise, se borili tudi s tožbami proti izdanim gradbenim dovoljenjem in predlagali celo nadomestno lokacijo, še preden so čistilno napravo sploh zgradili. A vse zaman. »Občinsko vodstvo je delalo proti volji krajanov, že kmalu pa so se naši strahovi izkazali za resnične. Vse od začetka, leta 2013, ko je uradno začela delovati, čistilna naprava negativno vpliva na naše življenje in je razvrednotila našo okolico in premoženje. Soočamo se s smradom, insekti, opažamo problematične izcedne vode ... Na površju čistilnih filtrov se pojavljajo fekalije, ki bi po navedbah iz gradbenega dovoljenja morale biti pod površjem, saj se s tem omejuje širjenje neprijetnih vonjav v okolico. Po komaj treh letih obratovanja je bila v začetku leta 2016 čistilna naprava s svojimi izpusti odpadnih vod v potok na skrajni meji čezmernega obremenjevanja okolja. Eden od merjenih parametrov odpadnih tekočin na iztoku je takrat za točno sto odstotkov presegal dovoljeno vrednost. Leta 2017 smo poleg povečanega smradu in fekalij na površju čistilnih filtrov opazili belo sluz na izlivu v potok Sejanca. Bila je tudi prijava zaradi pogina rib v potoku. Kasneje se je izkazalo, da je takrat eden od merjenih parametrov odpadnih voda na izteku za sto odstotkov presegal dovoljeno vrednost, drugi pa za 400 odstotkov. Kmetijski inšpektor je v zapisniku potrdil, da so ribe verjetno poginile zaradi napake v delovanju čistilne naprave, medtem ko inšpektorica za okolje in prostor nepravilnosti ni ugotovila,« je nad ukrepanjem državnih institucij razočaran in začuden Zamuda, besede pa je podkrepil z dokumenti. Po njegovem mnenju so težave pri delovanju čistilne naprave na občini neposredno priznali lani, ko so na podlagi odločbe inšpektorata za okolje zaradi ugotovljenih nepravilnosti obremenjevanja okolja izvedli sanacijo oziroma zamenjavo prve grede čistilne naprave.

M.H.
Na površju čistilnih filtrov se pojavljajo fekalije in se ob močnem dežju prek brežin prelivajo neposredno v okolico.

Kljub sanaciji rezultatov ni

Po komaj treh letih obratovanja je bila v začetku leta 2016 čistilna naprava s svojimi izpusti odpadnih vod v potok na skrajni meji čezmernega obremenjevanja okolja. Eden od merjenih parametrov odpadnih tekočin na iztoku je takrat za točno sto odstotkov presegal dovoljeno vrednost.

A po njegovih besedah se razmere niso nič izboljšale. Že po treh mesecih so se spet pojavile fekalije na površju saniranega filtra. »Po močnem neurju junija 2018 smo opazili, da so se fekalije spet zlivale v okolico čez brežine prvega čistilnega filtra. Kanalizacijski sistem je bil, kot že mnogokrat, zalit s fekalijami do vrha revizijskih jaškov, prišlo je do povratnih fekalij in zalitja kletnih prostorov stanovanjske hiše. Na iztoku je bila vso zimo prisotna bela sluz in kopičila se je pena. Na prvi čistilni filter se občasno kar na površje prečrpavajo fekalije. Sanacija ni pokazala nobenih rezultatov,« nadaljuje Zamuda in predloži rezultate prvih meritev letos, ki so pokazale, da je ena od merjenih vrednosti parametrov že na skrajni zgornji dovoljeni meji, in to manj kot eno leto po sanaciji. »Kljub neugodnim okoliščinam za nekatere vaščane Sodincev in neidealnemu obratovalnemu stanju čistilne naprave se kanalizacijski sistem vseskozi širi še v druga naselja in se nanj priključuje vedno več gospodinjstev. Sprašujem se, kaj se bo zgodilo, ko bo na čistilno napravo priključenih tisoč uporabnikov. Zdaj jih je nekaj več kot 500?!« skrbi Zamudo, ob tem pa še pove, da je občina igrala nepošteno igro tudi glede velikosti čistilne naprave: »Na tej lokaciji je bila v zasnovi predvidena čistilna naprava zgolj za del naselja Sodinci ob vodovarstvenem območju, zgradila pa se je čistilna naprava za skoraj dve krajevni skupnosti (od Velike Nedelje do Zamušanov), za kar bi bilo sicer treba – glede na velikost – izbrati primerno lokacijo zunaj naselja.«

Občina žogico vrgla okoljskemu ministrstvu

Kako nameravajo ukrepati in ali bodo uslišali željo vaščanov, smo povprašali občino, od tam pa so odgovorili: »Na ministrstvo za okolje in prostor smo poslali vprašanje, ali je možno čistilno napravo prestaviti na oddaljenejšo lokacijo. Pristojno ministrstvo namreč pripravlja novo uredbo o vodovarstvenem območju za območje občin Ormož, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž in Ljutomer. Odgovora še nismo prejeli, imamo pa informacijo, da čakajo na mnenje Geološkega zavoda Slovenije. Prav tako bi bilo treba v primeru dovolitve ministrstva za okolje in prostor spremeniti odlok o občinskem prostorskem načrtu občine Ormož zaradi spremembe namembnosti zemljišča. Ko prejmemo odgovor z ministrstva, se bomo odločili o nadaljnjih korakih, saj bi selitev zahtevala velika finančna sredstva.«

Ob tem so priznali, da se v času nizkega zračnega tlaka občasno pojavljajo neprijetne vonjave v neposredni bližini rastlinske čistilne naprave, to pa je po njihovih besedah težko preprečiti. Trdijo, da upravljavec, Komunalno podjetje Ormož, napravo redno vzdržuje in pregleduje. Prav tako izvaja predpisane monitoringe. Zatrjujejo tudi, da zadnje meritve niso pokazale nepravilnosti, in dodajajo: »Čistilna naprava je bila projektirana za 1000 PE.«

Vaščani z odgovorom niso zadovoljni. Poudarjajo, da je občina čistilno napravo zgradila na vodovarstvenem in poplavnem območju, na kmetijskem zemljišču najboljših bonitet, in še razmišljajo: »Občina je zdaj žogico podala na ministrstvo, mi pa bomo najbrž ob negativnih vplivih čistilne naprave živeli še leta dolgo …«