Ključno pričanje

Drenikova potrdila prihod! Lahko razkritje uniči Erjavca?

G.G./STA
28. 5. 2019, 10.45
Posodobljeno: 28. 5. 2019, 14.42
Deli članek:

Jutri bi lahko slovenska agentka v postopku arbitraže Simona Drenik na zaslišanju pred komisijo državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) povedala marsikaj zanimivega.

Bobo
Simona Drenik je postala znana po prisluškovalni aferi, ki je vplivala na arbitražo.
Posnetki pogovorov Drenikove in Sekolca so leta 2015 povzročili precejšnje zaplete v arbitražnem procesu za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško. Slednja je nato sporočila, da izstopa iz procesa, ker da je "nepovratno kompromitiran". Arbitražno sodišče samo se je sicer po zamenjavi slovenskega in hrvaškega arbitra, ki sta odstopila, leto dni kasneje odločilo, da je Slovenija s temi pogovori sicer storila prekršek, a ne takšne narave, da sodišče ne bi moglo zaključiti dela. Konec junija 2017 je nato izdalo končno razsodbo o poteku meje med državama, ki pa jo priznava le Slovenija.

Drenikova in arbiter Jernej Sekolec naj bi članom komisije predstavila, kako je lahko prišlo do pogovorov med njima, in predvsem, kako jima je lahko nekdo prisluškoval. Aprila so v javnost prišli dokazi, da so prisluškovanje izvedli hrvaški obveščevalci, predsednik Knovsa Matej Tonin (NSi) pa je nato napovedal obuditev preiskave Drenikove in Sekolca. 

Delegacija Knovsa pod vodstvom Tonina je 10. aprila že obiskala sedež Sove in si ogledala dokaze v povezavi s hrvaškim prisluškovanjem, tudi slovenskim novinarjem. Med drugim je Tonin tedaj pojasnil, da so imeli že 14. decembra 2016 - torej še v prejšnjem sklicu parlamenta - dokaze, da je prisluhe pogovorov med Drenikovo in Sekolcem izvedla hrvaška obveščevalna služba SOA.

Pisali smo že, da naj bi na Drenikovo vršili pritiski, naj ne priča oziroma naj pred komisijo ne pove resnice. Po poročanju časnika Delo je Drenikova potrdila, da se bo seje Knovsa udeležila s svojim odvetnikom. V izjavi za STA je zanikala, da bi se nanjo izvajali kakršni koli pritiski. "Takšne navedbe imajo očitno izključno notranjepolitične namene," je dejala.

Ključno vprašanje, na katerem se bo lomila tudi politična prihodnost ministra za obrambo (prej zunanjega ministra) Karla Erjavca, bo, zakaj Drenikova ni upoštevala usmeritev Sove glede zaščite komunikacij. Erjavec je namreč v preteklosti že zatrdil, da so bili s strani Sove obveščeni o nevarnosti in tudi ukrepih proti prisluškovanju.

"Raziskali bomo, zakaj MZZ ni sprejel vseh predlogov Sove," pa je aprila poudaril predsednik Knovsa Matej Tonin in dodal: "Če je šlo za malomarnost, se pričakuje, da bodo ljudje, ki so ogrozili ta pomemben projekt, odgovarjali."

Kakšna so bila navodila Sove, naj bi članom Knovsa v sredo pojasnil tudi tedanji direktor Sove Andrej Rupnik. Pogovor z njim bodo člani komisije izvedli najprej, ob 14. uri. Uro in pol kasneje naj bi svoja stališča poslancem predstavila tudi Drenikova, ob 17. uri pa v DZ pričakujejo tudi Sekolca. Po koncu zaprte seje bo imel Tonin izjavo za javnost.

Obračun z Erjavcem?

Zaslišanje in obravnava arbitražne prisluškovalne afere na Knovsu naj bi bila namenjena tudi političnemu obračunu z Erjavcem, ki se sedaj kot obrambni minister sooča z interpelacijo, ker naj med drugim bi zlorabil vojaško obveščevalno službo.

Erjavec sam je že aprila dejal, da nima nič proti zaslišanju Drenikove in Sekolca, vabilo pa je pričakoval tudi sam. Ponovno je zatrdil, da je zunanje ministrstvo tedaj sprejelo vse potrebne ukrepe glede varnosti in zaščite komunikacij. Očitke, da ministrstvo ni poskrbelo za varno komunikacijo med arbitrom in agentko, pa je označil za nesprejemljive, "saj arbiter ne bi smel z nikomer komunicirati, zlasti pa ne s strankami v postopku", je poudaril tedaj.