Prvič v tej vlogi v Bruselj

Kdo so novinci v Evropskem parlamentu?

S.R.
27. 5. 2019, 09.21
Posodobljeno: 27. 5. 2019, 09.36
Deli članek:

V Bruselj bodo prvič v vlogi evropskega poslanca potovali Irena Joveva, Milan Brglez in Klemen Grošelj.

Bobo
Irena Joveva

Medtem ko so Tanja Fajon (SD) in Milan Zver (SDS in SLS) z dvema ter Franc Bogovič (SDS in SLS), Ljudmila Novak (Nova Slovenija) in Romana Tomc (SDS in SLS) s po enim mandatom nekako že »staroselci« evropskega parlamenta, se bodo na evropskem političnem parketu prvič preizkusili Irena Joveva (LMŠ), Milan Brglez (SD) in Klemen Grošelj (LMŠ). Ti bodo sedli na stolčke, ki so jih v preteklem mandatu greli Patricija Šulin, Lojze Peterle, Igor Šoltes in Ivo Vajgl

Irena Joveva 

Nekdanja novinarka Joveva z liste Marjana Šarca, ki je s 30 leti najmlajša evropska poslanka iz Slovenije doslej, je za STA napovedala, da bo zagovarjala predvsem socialne teme in mladinsko problematiko, želi pa si sodelovanja s strankami oziroma političnimi skupinami, ki imajo podobna stališča kot LMŠ. Cilja predvsem na stranke, ki so »proevropsko usmerjene.« V torek jo v Bruslju že čaka prvi sestanek s politično skupino Alde, ki je ena največjih zmagovalk letošnjih volitev. »Zelo lepo je bilo zagledati odstotek, predvsem pa število poslanskih stolčkov,« je dejala za STA. 

Klemen Grošelj 

Bobo
Klemen Grošelj

Kot evropski poslanec so bo prvič preizkusil tudi Grošelj, sotrpin Joveve z liste Marjana Šarca, ki je na svojih prvih evropskih volitvah glede na uradne delne izide prejela 15,58 odstotka glasov. Grošelj je sekretar na ministrstvu za obrambo, glede na predvolilno kampanjo pa bosta njegovi vodili solidarnost in varnost. »Verjamem, da mora EU ostati prostor varnosti in prostor, kjer se bo gradila notranja kohezija in solidarnost med prebivalci oziroma državljani in državami članicami,« je včeraj po razglasitvi delnih izidov za STA dejal. Poudaril je še, da sta od krepitve in nadaljnjega razvoja »evropske ideje odvisna tudi mir in blagostanje v Evropi,« k temu pa da prispeva pozitiven trend liberalne demokracije. 

Milan Brglez 

STA
Milan Brglez

Brglez, ki je bil med letoma 2014 in 2018, takrat še kot član SMC, predsednik državnega zbora, se je na stolček evropskega poslanca zavihtel s četrtega mesta na kandidatni listi SD. Podobno kot pri Grošlju so bili zanj ključni preferenčni glasovi, s tem pa se je pokazalo, da ima Brglez v Sloveniji še vedno precej političnega kapitala. Kar nekoliko presenečen Brglez je v odzivu na rezultate za STA povedal, da se bo usmeril v tisto, kar tudi »najbolje obvlada.« In kaj po lastnih besedah obvlada? V prvi vrsti zadeve, povezane z mednarodnimi odnosi, mednarodnim pravom in človekovimi pravicami, pri čemer sta predvsem slednji temi, ki sta po njegovih besedah »v EU podcenjeni in pozabljeni.« Brglez pa ne bo zanemaril niti sociale, saj si želi, da bi v prihodnje »sprejeli neke minimume, da ne bi pri sociali tekmovali za denar.«