Poslanci sprašujejo

Šarec tolaži pred paniko o nenadni davčni reformi

G.G./STA
19. 11. 2018, 14.09
Posodobljeno: 19. 11. 2018, 14.32
Deli članek:

Poslanci sprašujejo premierja Marjana Šarca. Zanima jih, kaj in kako dela vlada. Kaj vse je že naredila.

Profimedia
Marjan Šarec pravu, da se bodo potrudili, da bo davčno breme porazdeljeno čim bolj pravično.
Šarec se strinja, da bi morali zvišati minimalno plačo.

Poslanec NSi Jožef Horvat je dregnil z vprašanjem o načrtih z davčno reformo. "Ali bo vlada pri pripravi zakonskih ukrepov z davčnega področja upoštevala ukrepe iz koalicijskega sporazuma," ga je zanimalo.

Šarec je spomnil, da so nekateri v koalicijski pogodbi zapisani ukrepi razburili javnost, še preden je bila vlada sestavljena. Koalicija je bila s tem vprašanjem soočena, še preden je bila sploh sestavljena. "Ta vlada ni imela 100 dni miru, imela je minus 14 dni miru," je ugotovil nekdanji kamniški župan.

V minulih dveh mesecih celovite davčne reforme ni bilo moč pripraviti, je odgovoril Horvatu in dodal, da so bili predlogi, ki so prišli v javnost, le delovne verzije. To je po njegovih besedah primerno le za razpihovanje takšnih ali drugačnih strahov ter nabiranje političnih točk, "če bi se pogovarjali le na osnovi delovnih osnutkov, pa ne vem, kako bi to bilo".

Delovna verzija zakona o davku na nepremičnine, ki se je pojavila v javnosti, je bila le delovna verzija, ki po Šarčevih besedah "ne nakazuje tistega, k čemur težimo". "Ker potem so spet lahko viharji v kozarcu vode," je ponazoril odziv podjetnikov na v koalicijski pogodbi zapisane spremembe pri obdavčitvi kapitala.

"Naj vas ne skrbi, da bi se lotili kakšnega ukrepa čez noč," je nadaljeval in ponovil, da je za pripravo reform potreben čas. Šele ko bodo predlogi pripravljeni, jih bodo predstavili javnosti, obravnavali pa v sodelovanju s podjetniki, delodajalci, socialnimi partnerji ...

Šarec je spomnil na raziskavo OECD, ki je pokazala, da Slovenija izstopa glede nadpovprečne obremenitve dela. V tem delu vidi prostor za izboljšave, davčna reforma bo šla torej v smeri manjše obremenitve dela in nekoliko večje obremenitve kapitala.