Kaj ubija naše ptice?

Skrivnostni strup in še skrivnostnejši helikopter

Eva Milošič / Štajerski tednik
14. 6. 2018, 06.50
Deli članek:

Aprila je zaradi zastrupitve poginila približno desetina populacije rečnih galebov, 19. maja pa je udarec zadala še vaja gašenja požara.

Jure Novak
Prostovoljci redno skrbijo za gnezditvene otoke rečnih galebov.

Strokovnjaki so že pred slabim mesecem kot vzroke pogina ptic izključili kožne bolezni živali, uporabo fitofarmacevtskih sredstev, virus ptičje gripe, virus Zahodnega Nila in paramiksovirus 1. Takrat so obljubili, da bodo strupeno snov iskali še naprej, nato pa je vse potihnilo. Na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) so zdaj razkrili le, da so organizirali več sestankov z vsemi vpletenimi institucijami.

Kolikor nam je uspelo izvedeti, trenutno poteka samo komunikacija med UVHVVR in Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), drugih aktivnosti ni. Bi strupeno snov po več kot dveh mesecih, po deževjih in neurjih na terenu sploh še lahko našli?

Mladiči so morda izgubljeni

Ornitologi pravijo, da vaja gašenja ni škodila le zavarovanim živalskim vrstam, temveč tudi raziskovalnemu delu v okviru mednarodnega projekta.

Drugi udarec je rečnim galebom (in navadnim čigram, katerih edina kolonija v celinskem delu Slovenije prav tako živi le na tem območju) zadala vaja gašenja z domnevno vojaškim helikopterjem nad Ptujskim jezerom drugi dan kongresa Gasilske zveze Slovenije (GZS). V Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) so objavili videoposnetek vaje in v sporočilu za javnost zapisali: »Aktivnost je potekala nad in v bližini gnezditvenih otokov kolonije rečnih galebov in navadnih čiger. Jezero sta nizko preletavala letalo in helikopter, ta je med otoki zajemal vodo in jo nato nekajkrat razpršil v bližini ter po gnezditvenih otokih.«

Poudarili so, da je bila ta predstavitev gašenja v nasprotju z določili zakona o ohranjanju narave: »Območje Ptujskega jezera spada med posebna varstvena območja Natura 2000, hkrati pa je desna stran jezera zaradi gnezditvenih kolonij rečnih galebov in navadnih čiger razglašena za varstveno cono C, kjer velja poseben varstveni režim.« Dogodek se je zgodil v gnezditveni sezoni, poleg tega pa v nekriznih razmerah.

Projektni koordinator za področje izobraževanja in stikov z javnostmi pri DOPPS Dominik Bombek je povedal: »Iz videoposnetka je razvidno, da je kolonija večkrat zapuščala svoja gnezdišča. Če so bili mladiči takrat že tako veliki, da so v paniki poskakali z otoka, so izgubljeni; nekaj časa sicer lahko plavajo, a sčasoma se jim puh napije vode in potonejo.«

DOPPS
Takšni prizori poginulih ptic so pretresali aprila.

Kršitelj ostaja skrivnost

Ornitologi so že večkrat javno opozorili, da laboratorijske in druge preiskave v primeru množičnega pogina rečnih galebov potekajo občutno prepočasi, saj bi lahko bila snov nevarna za ljudi.

V DOPPS so o dogodku obvestili Inšpektorat RS za okolje in prostor. Tam so napovedali, da bodo v ugotovitvenem postopku pridobili tudi strokovno mnenje Zavoda RS za varstvo narave: »Če se ugotovijo kršitve, bo uveden tudi prekrškovni postopek zoper kršitelja.«

Za zdaj ni jasno niti, kdo domnevni kršitelj sploh je. Na GZS so dejali: »Vaja se ni izvedla v organizaciji GZS.« Na Območni gasilski zvezi Ptuj so povedali: »O vaji ne vemo ničesar.«

Na Upravi RS za zaščito in reševanje o tem niso vedeli veliko: »Mislimo, da je šlo za prelet vojaškega helikopterja.« O tem niso bili obveščeni niti na ptujski izpostavi Inšpektorata RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami pod okriljem ministrstva za obrambo … Bombek je sklenil: »Ali je organizator te akcije na Upravni enoti Ptuj pridobil vsa potrebna dovoljenja, ne vemo, to bo ugotovila inšpekcija. Če so dovoljenja izdali, prav gotovo niso bila v skladu z zakonodajo. Če pa jih niso izdali, je zadeva precej nerodna …«