Vroče

Konflikt na soočenju: Levica in NSi o begu možganov

R.T.
18. 5. 2018, 00.02
Posodobljeno: 18. 5. 2018, 07.46
Deli članek:

Pri vprašanju bega možganov in nizkih plač sta se na včerajšnjem predvolilnem soočenju parlamentarnih strank verbalno zravsala predstavnik Levice in predstavnica NSi.

Bobo
Nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak.

Voditeljica soočenja na RTV Slovenije Erika Žnidaršič je predstavnika Levice, sindikalista Gorana Lukića, vprašala: »Gospod Lukič kaj pa beg možganov, vi boste še dodatno obremenili delodajalce. Zdaj bomo videli še en podatek, v primeru če delodajalec želi dati svojemu zaposlenemu 3000 evrov [neto] plače, potem recimo pri nas je strošek delodajalca čez 6000 evrov, na Češkem 500 evrov manj. Vi boste dvignili ta strošek še bolj, kaj to pomeni? Še več ljudi bo šlo v tujino delati, k nam ne bo tujih investitorjev, ki bi seveda odpirali ta visoko-produktivna delovna mesta?«

»Ja, mislim lepo prosim, dajmo prvo govorit o delavcih, ki so na minimalni plači, dajmo prvo govorit o delavcih, ki se v tem trenutku spopadajo z računi iz meseca v mesec, pa to ni demagogija,« odgovori Lukić. »Lepo, 3000 evrov, fajn, super, naj majo, ampak tukaj imamo v tem trenutku več 10.000 ljudi, ki so na minimalni plači in ki imajo najnižjo osnovno plačo po 500, po 400 evrov, kaj bomo z njimi naredili?«

Erika Žnidaršič: »Ampak  seveda na dolgi rok je treba te ukrepe sprejeti ane?«

Goran Lukić: »Ja seveda na dolgi rok, ampak to je akutni problem. A bomo Slovenija država socialnega dumpinga?«

EŽ: »Ampak a veste, koliko stane izobraževanje teh visokih strokovnjakov?«

GL: »Kako?«

EŽ: »Koliko stane ne vem, izobraževanje nekega kirurga, veste? 200.000 je samo specializacija.«

Bobo
Sindikalist Goran Lukić kandidira na listi Levice.

GL: »Ja, absolutno. Ampak glejte, vam bom dal konkreten primer tukaj glede pobega možganov. V Sloveniji imamo recimo kolektivno pogodbo za gostinstvo, osnovna plača za natakarja je nekje okoli 500 evrov. V Avstriji se je sprejela zakonodaja prvega maja, je minimalna plača za gostinstvo 1500 evrov. Ja valda bojo vsi tja šli. To je ta plačna politika v Sloveniji.«

EŽ: »Gospa Novak?«

»Jaz sem najbolj vesela, kadar pridem v neko podjetje in se pohvalijo, da pri njih sploh ni minimalne plače. Da so vsi nad minimalno plačo,« se v debato vključi še dolgoletna predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak. »Katera so tista podjetja? Tista, ki veliko vlagajo v razvoj. In potrebujejo izobražene, usposobljene kadre, in tisti kadri potem vlečejo ves vlak navzgor. Zato mi potrebujemo take strokovnjake, ampak take strokovnjake je treba primerno plačat, ob taki bruto bruto plači jih delodajalci ne morejo, zato ti strokovnjaki gredo v tujino.«

GL: »Zakaj ne morejo?«

LN: »Zato ker je neto plača, če so oni obdavčeni 50 …«

GL: »Ja zakaj pa potem prihajajo tuji investitorji v Slovenijo? Zakaj? Zaradi pokrajine lepe?«

LN: »Ravno zato. Prihaja premalo tujih investitorjev, ker je ena od glavnih ovir. Prevelika obremenitev dela.«

GL: »A res?«

LN: »Ja, to je ena od glavnih, po raziskavah.«

GL: »Glavna ovira je, da ne najdejo ustrezniega kadra, ki bi bil pripravljen delati za tako nizke plače. Nizke plače. Recimo poglejte samo primer Magne. Mislim, dajte no.«