Korak predaleč?

Borut Pahor: "Tak sem. Mene ta položaj ni spremenil"

G.G./STA
12. 1. 2017, 21.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Predsednik republike Borut Pahor je v pogovoru za Televizijo Slovenija (TVS) ocenil, da je prav, da se država na morebitno zaostritev migracijskih razmer pripravi z zakonom, kot je predlagana novela zakona o tujcih. Ob tem je dejal, da razume skrbi Sveta Evrope zaradi predlaganih ukrepov, a da tudi pričakuje, da bo on razumel naše.

Bobo
Za prihodnost Slovenije in ljudi se Pahor ne boji.

Ukrep, predlagan v noveli zakona o tujcih, je, kot je dejal Pahor, "narejen na zalogo", to je priprava za razmere, ki bi bile znova lahko zelo hude, čeprav jih vsaj za zdaj predsednik ne napoveduje. A neobvladljiv migrantski val se iz več razlogov ne sme več ponoviti. 

Spregovoril je tudi o arbitraži o meji s Hrvaško in dejal, da ne pričakuje, da bo Hrvaška do razglasitve odločitve arbitražnega sodišča spremenila svoje odklonilno stališče do postopka. "Vsem v mednarodni skupnosti pa povem, da naj ne pričakujejo, da bomo potem iskali nek nov kompromis med hrvaškim odklanjanjem tega izreka in našim pričakovanjem, da se bo ta spoštoval, ker je bil kompromis dosežen 4. novembra 2009 s podpisom te pogodbe," je bil jasen.

Na vprašanje, ali bo Slovenija sodbo uveljavila tudi na terenu, Pahor odgovarja, da je tudi zaradi te dileme skupaj s predsedniki vlade, DZ in DS sklenil pozvati vlado, da pripravi strategijo uveljavitve sodbe. "Mislim, da je treba to narediti zelo pogumno, ambiciozno in upoštevaje vse okoliščine, ki jim bomo priča," je izpostavil, obenem pa pozval k vzdrževanju dobrih odnosov s Hrvaško.

Pahor je bil posredno deležen kritik na račun delovanja Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki jo zaznamujejo notranji spori. Po predlogu novele zakona o integriteti in preprečevanju korupcije bi bilo možno senat tudi razrešiti, pri čemer je Pahor dejal, da osebno ni naklonjen temu, da bi bil kriterij za to osebna neprimernost, "ker bo to povod za kakršenkoli politični pritisk na komisijo".

Obenem pa ga, kot je dejal, zelo žalosti, da ostaja nespremenjen postopek, po katerem ima možnost kandidata za predsednika ali člana KPK le potrditi ali zavrniti. "Če o tem odloči predsednik republike, potem naj mu pustijo proste roke, da predlaga kandidata ali kandidatko za ta položaj."

Predsednik republike, ki se bo jeseni potegoval še za en mandat, je sicer odgovoril tudi na nekatere kritike o svojem pristopu do te funkcije. "Tak sem. Mene ta položaj ni spremenil," je zatrdil in pojasnil, da poskuša priti do ljudi, ker jih predstavlja. "Morda grem pri tem korak predaleč," je priznal, a dodal, da se stvari v modernem svetu spreminjajo. "Tisti, ki so ambiciozni in želijo predstavljali ljudi, morajo do njih priti na nove načine, morajo biti veliko bolj vztrajni, bolj domiselni in veliko bolj iskreni".