Slovenija

NSZ zanika kolaboracijo domobrancev z okupatorjem

R.T.
28. 5. 2015, 21.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Civilna družba iz orkestra Slovenske demokratske stranke to soboto napoveduje shod ob 70. obletnici govora Josipa Broza Tita v osvobojeni Ljubljani. Društvo Nova slovenska zaveza (NSZ) skuša prikazati, da je Titov govor Slovenijo spremenil v domnevno največje morišče v Evropi, pri tem pa zanikajo dejstvo, da so domobranci kolaborirali z okupatorjem.

mojaobcina.si

Wikipedia

NSZ zavrača akademsko overjeno zgodovino, svoj enoplastni pogled pa predstavlja na svoji spletni strani, kjer trdi, da druga svetovna vojna ni bila imperialistična, temveč vojna ideologij. Pri tem v tipično SDS-ovskem potvarjanju dejstev o kolaboraciji z okupatorjem v prvih fazah vojne (pred izbruhom konflikta med Sovjetsko Zvezo in nacistično Nemčijo v letu 1941) pripisuje Komunistični partiji Slovenije (KPS), ki da naj bi v sklopu Protiimperialistične fronte (PIF) z Nemci kolaborirala, ker da je bila takšna direktiva Komunistične internacionale.

Wikipedia

Zanikajo kolaboracijo domobrancev z Nemci

Kljub zgodovinskemu dejstvu, da so domobranci prisegali Adolfu Hitlerju in sodelovali v nemških oblastnih mehanizmih, NZS zavaja z naslednjimi besedami: »Bistvo pri vsej stvari je namreč to, da Slovenci nismo sprejeli okupatorjeve univerzalne ideologije – fašizma ali nacizma. Nismo storili tega, kar je zapadno Evropo naredilo za kolaborantsko. V Sloveniji ni bilo kolaboracije.«

KPS se je po mnenju NSZodpovedala prijateljevanju z Nemčijo šele po napadu slednje na Sovjetsko zvezo, ko se je PIF nekaj mesecev pozneje preimenovala v Osvobodilno fronto (OF), pri čemer NSZ zanika nasledstvo med obema organizacijama. OF nadalje pripisuje le vlogo pomoči Sovjetski zvezi, osvoboditev Slovenije izpod okupatorja pa naj bi bil le postranski cilj. V NZS torej OF očitajo, da je bil njen glavni namen socialistična revolucija, o čemer dejansko priča uradna zgodovina, pri tem pa OF odrekajo zasluge za osvoboditev Slovenije izpod okupatorja in zmanjšujejo pomen vojaških akcij, s katerimi se je to doseglo.

Apologija domobranstva

Dokumentirano kolaboracijo domobrancev z okupatorji NSZ ponovno potvarja zgodovino s spodbijanjem zaslug OF za osvoboditev Slovenije: »Slovenski komunisti so bili posebna oblika pete kolone in so se ob napadu konkurenčne ideologije na narod tudi tako obnašali. Po napadu Kominterne ali komunističnega commonwealtha so zahrbtno napadli svoj narod. Jasno je, da te igre ni bilo mogoče igrati, ne da bi uprizorili boj z okupatorjem.« Kolaboracijo domobrancev pa NZS opravičuje kot odgovor na revolucionarni proces: »Ko so komunistični teroristi začeli delati atentate na slovenske ljudi, so natanko v istem redu stvari vzeli iz okupatorjevih rok orožje, da so se branili – nazadnje, ko ni bilo mogoče več vzdržati.«

Za komentar napovedanega shoda smo prosili vse parlamentarne stranke, vendar smo odgovor prejeli le s strani Socialnih demokratov, ki ne odobravajo poskusov ponovnih delitev med državljankami in državljani RS, z besedami, da je »potrebno priznanje, da je narodno-osvobodilni boj spremljala kolaboracija, boj za narodno osvoboditev pa revolucija. Priznati je potrebno nesprejemljivost tako kolaboracije kot nepotrebnih človeških žrtev revolucije po končani vojni. Spomin na preteklost pa mora biti tudi opomin, da se v prihodnosti kaj takega nikoli več ne ponovi. Prav tako vsi vemo in se zavedamo, da je bilo po koncu druge svetovne vojne tako v Sloveniji kot tudi drugod po Evropi storjenih veliko napačnih in zavržnih dejanj zoper ljudi, ki so sodelovali z okupatorjem.«

Župnija Rovte

Sozvočje NZS in SDS

Pri NSZ je razmeroma jasno, da deluje v sozvočju z omenjeno stranko. Predsednik NSZ Peter Sušnik je namreč kar 16 let opravljal funkcijo ljubljanskega mestnega svetnika iz vrst SDS, pri tem pa je bil v obdobju od 2007 do 2010 bil celo prvi mož ljubljanskega odbora SDS. Na naša vprašanja glede tega nam niso odgovorili niti pri NSZ niti pri SDS.