Slovenija

Cene novih stanovanj močno padajo

STA/N.J.
13. 1. 2014, 14.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Cene stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji so bile v tretjem četrtletju lani v povprečju za štiri odstotke nižje kot v drugem četrtletju. Cene novih stanovanj so se znižale za več kot 15 odstotkov in dosegle najnižjo raven od leta 2007, ko je statistični urad začel spremljati te cene. Cene rabljenih stanovanj so ostale nespremenjene.

Mediaspeed

Kot je danes objavil državni statistični urad, so se cene novih stanovanj v tretjem četrtletju glede na drugo četrtletje znižale za 15,1 odstotka in dosegle doslej najnižjo izmerjeno raven. Ta je za 13,5 odstotka nižja od ravni cen v prvem četrtletju 2007, ko so začeli statistično spremljati te cene."Na padec cen v tem četrtletju je odločilno vplivala prodaja stanovanj iz stečajne mase v Ljubljani (Celovški dvori in drugo); iz tega vira je bilo kar 60 stanovanj od vseh 165 prodanih stanovanj, upoštevanih pri izračunu indeksa," navaja statistični urad.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), na katero so bile prenesene s stanovanji v Celovških dvorih zavarovane terjatve NLB do družbe Vegrad AM, ki je v stečaju in je gradila to sosesko, je po pisanju današnjega časnika Finance sicer prekinila prodajo stanovanj v tej soseski. Na DUTB pravijo, da prodaja na trgu, kjer je zelo malo kupcev, kar posledično pomeni zelo nizke tržne cene, ni v skladu z njihovim osnovnim ciljem, ki je v proračun povrniti kar največ davkoplačevalskega denarja. Da bi dosegli ta cilj, bodo delovali za optimizacijo vrednosti premoženja, tudi nepremičnin, in se za prodajo odločili, ko bodo ocenili, da so razmere na trgu primerne, so dodali.

Kupili bi, pa jim ne dovolijo

Stečajni upravitelj družbe Vegrad AM Bojan Klenovšek je STA povedal, da DUTB ni dala soglasij k sklenitvi pogodb. O tem, kako bo prodaja potekala naprej, se po njegovih besedah z DUTB še niso dogovorili. Upravitelj je doslej prodal 64 stanovanj in štiri poslovne prostore. Za 14 stanovanj je že bil sklenjen dogovor s kupci, a DUTB ni dala soglasja. Neprodanih je še okoli 260 stanovanj, je povedal Klenovšek, ki poteze DUTB ni želel komentirati.

Padec cen je bil v tretjem četrtletju po navedbah urada še izrazitejši tudi zato, ker so se cene novih stanovanj, potem ko so se vse leto 2012 postopno zniževale, v prvih dveh četrtletjih leta 2013 nepričakovano zvišale, in sicer glede na zadnje četrtletje 2012 skupno za 11,3 odstotka. Gospodinjstva so v tretjem četrtletju 2013 na trgu nakupila 165 novih stanovanj, kar je nekoliko več od povprečja zadnjih petih četrtletij.

Največ v Ljubljani

Največ, 68 odstotkov, vseh novih stanovanj je bilo prodanih v osrednjeslovenski regiji, od tega 50 odstotkov v Mestni občini Ljubljana. Sledili sta podravska (12 odstotkov) in gorenjska regija (osem odstotkov). Nove hiše so se v tretjem četrtletju glede na drugo četrtletje pocenile za 2,7 odstotka. To je bila že tretja zaporedna četrtletna pocenitev. "Cene novih hiš torej še naprej postopno upadajo in v tem četrtletju so dosegle novo najnižjo raven," ugotavljajo statistiki.

Cene novih hiš nižje za dobrih 27 odstotkov

Cene novih hiš so od cen v prvem četrtletju 2008, odkar statistično spremljajo te cene, nižje za 27,8 odstotka. Je bilo pa transakcij, ki so bile uporabljene za izračun indeksa, v tretjem četrtletju najmanj doslej; v vsej Sloveniji je bilo namreč prodanih le 11 novih hiš (vse v osrednjeslovenski regiji). 


Cene novozgrajenih stanovanj in družinskih hiš skupaj so se v tretjem četrtletju glede na predhodno znižale povprečno za 12,5 odstotka. Cene rabljenih stanovanj pa so v tretjem četrtletju ob sicer manj transakcijah ostale na ravni drugega četrtletja. Cene v Ljubljani so se znižale že peto zaporedno četrtletje, tokrat za 3,6 odstotka, in so bile na ravni prvega četrtletja 2006. Cene v ostali Sloveniji pa so se zvišale, za 2,5 odstotka, in so bile na ravni z začetka leta 2007. "Razlike med gibanjem cen rabljenih stanovanj v Ljubljani in gibanjem cen v preostali Sloveniji si razlagamo predvsem s precej večjo presežno ponudbo novih stanovanj v Ljubljani kot zunaj nje. Presežna ponudba novogradenj v Ljubljani torej niža cene tudi rabljenim stanovanjem," pravijo statistiki.

Manj transakcij z rabljenimi stanovanji

Število transakcij z rabljenimi stanovanji je bilo za polovico nižje kot v drugem četrtletju. To je po navedbah statističnega urada deloma posledica tehničnih težav na davčni in geodetski upravi, ki so se pojavile pri prenovi sistemov za zajemanje teh transakcij, deloma pa posledica dejanskega zastoja trgovanja s stanovanji na nepremičninskem trgu.

Cen rabljenih hiš v tretjem četrtletju niso mogli izračunati, ker zaradi tehničnih težav pri prenovi sistema za zajemanje transakcijskih podatkov na davčni upravi teh podatkov niso prejeli.