Slovenija

Znova 24-urno delo v regijskih centrih

STA / A.M.
24. 7. 2013, 16.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Uprava RS za zaščito in reševanje bo s septembrom znova zagotavljala 24-urno delo v vseh 13 regijskih centrih za obveščanje. To pomeni, da bodo znova potekala nočne izmene tudi v šestih regijskih centrih, v katerih so bile ukinjene 1. julija lani.

Thinkstock

Ministrstvo za obrambo je nočne izmene julija lani ukinilo v regijskih centrih za obveščanje v Murski Soboti, Novem mestu, Postojni, Slovenj Gradcu, Trbovljah in na Ptuju. Vse aktivnosti teh centrov v nočni izmeni so se prenesle na njihove sosednje centre.

Analiza delovanja centrov v času, ko v šestih omenjenih centrih ni bilo nočnih izmen, je sicer pokazala, da so centri kljub ukinitvi nočnih izmen delovali učinkovito. V pol leta pa so se zaradi drugačne organizacije zmanjšali stroške za obratovanje za 26.146 evrov, so za STA pojasnili na ministrstvu za obrambo.

Primerjava odzivnih časov operaterjev pred uvedbo novega načina dela in po njej je pokazala, da se odzivni čas ni bistveno povečal. 90 odstotkov vseh klicev so sprejeli v 10,47 sekunde, pred spremenjenim načinom dela pa v 10,33 sekunde.

"Treba pa je poudariti, da so ob poletnih požarih, jesenskih poplavah in ob drugih večjih nesrečah delovali vsi centri tudi v nočnih izmenah. Kljub ukinitvi nočnih izmen lahko namreč poveljnik Civilne zaščite RS ob večji ogroženosti ali nesreči odredi aktiviranje nočne izmene v vseh regijskih centrih za obveščanje," so navedli na ministrstvu za obrambo.

Ob tem navajajo, da je bilo ob uvedbi novega načina dela zaznati veliko nezadovoljstva med strokovno in laično javnostjo in tudi med reševalnimi službami. Bilo je tudi veliko pritožb in pobud za vzpostavitev prvotnega stanja.

Zaposleni v regijskih centrih namreč novega načina dela niso sprejeli najbolje. V zelo kratkem času so se morali usposobiti za delovanje na do tedaj neznanem terenu, povečal se jim je obseg dela in morali so se voziti na delo v bolj oddaljene kraje, kar je povzročilo veliko težav.

Ob novi spremembi nočnih dežurstev bodo kadre zagotovili s prerazporeditvami zaposlenih znotraj Uprave RS za zaščito in reševanje, z upravnega dela ministrstva za obrambo in iz Slovenske vojske. V 13 regijskih centrih za obveščanje je 123 zaposlenih, prerazporedili pa naj bi jih 12, so za STA pojasnili na ministrstvu za obrambo.

Odločitev o ukinitvi nočnih izmen v šestih regijskih centrih za obveščanje je bila sprejeta v času ministrovanja Aleša Hojsa. Julija lani je Hojs tudi napovedal, da bodo določeni regijski centri za obveščanje v prihodnosti ukinjeni.

Sicer pa so z ministrstva za obrambo ob ukinitvi nočnih izmen pojasnili, da so se za to odločili na podlagi analize delovanja in obremenjenosti vseh centrov, ki je pokazala, da so posamezni centri zlasti v nočnem delu bistveno manj obremenjeni, ter na podlagi kadrovske zasedenosti v posameznih centrih. Sedaj pa so za STA zapisali, da so nočne izmene ukinili zaradi številnih upokojitev po zakonu za uravnoteženje javnih financ.