Slovenija

Ozračje številnim jemlje pogum in optimizem

STA / S.R.
24. 6. 2013, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Dan državnosti letos praznujemo v ozračju, ki številnim jemlje pogum in optimizem, je pri maši za domovino ob dnevu državnosti dejal ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres.

Mediaspeed
Nadškof Anton Stres.

Do omenjenega ne prihaja le zaradi razmer na gospodarskem in političnem področju, temveč veliko bolj zaradi izostanka nekaterih vrednot, med drugim poštenja, pravi. Stres opaža umanjkanje vrednot, kot so poštenje, resnicoljubnost in pravičnost, medsebojno spoštovanje in sodelovanje, ki so "moralne osnove vsake perspektivnosti, medsebojnega zaupanja, poguma in optimizma". Ob tem Stres dodaja, da nas te vrednote najmanj stanejo, "zanje ne potrebujemo mednarodnih kreditov, so nam takoj na dosegu, če le jasno uvidimo potrebo po njih in se zanje tudi iskreno in dosledno odločimo," je dodal.

Kristjan je po Stresovih besedah prebivalec dveh svetov in dveh kraljestev: Božjega in človeškega. Razlikovanje med državo in Cerkvijo ima za Kristjane svoj izvir v samem Jezusovem nauku, pravi. "Tega razlikovanja se ne bojimo, ne moremo pa sprejeti, da se to načelo uporablja za omejevanje delovanja Cerkve. To je zloraba tega načela," je poudaril. Načelo, po katerem sta Cerkev in država med seboj neodvisni in samostojni, po njegovih besedah ne opravičuje nobenega omejevanja delovanja Cerkve in njene navzočnosti v človeški družbi, nobenega potiskanja na rob družbe in v strogo zasebnost posameznikovega življenja.

Stres je ob tem poudaril, da vladarji nimajo neomejene oblasti, nimajo pristojnosti na področju vere in moralnih vrednot. "Obstajajo področja življenja, predvsem področje vesti, vernosti in moralne zavesti, področje, ki ga zaznamujeta vprašanji, kaj je res in kaj je prav, pred katerim se mora oblast vladarjev in državnikov ustaviti," je dejal.

"Ideološko teptanje vesti državljanov in duhovno nasilje nad osebnim prepričanjem nima opravičila v evangeliju, čeprav se je v zgodovini tolikokrat dogajalo," je dejal. Za sodobno demokratično in svobodoljubno miselnost so Jezusove besede po Stresovem opozorilu izjemnega pomena. "Tu je idejni in duhovni izvir ne samo sodobne ideje medsebojne neodvisnosti in samostojnosti države in Cerkve, ampak celotne tako imenovane civilne družbe," opozarja.

Cerkev nima neposredne pristojnosti na področju gospodarske ali politične ureditve, z oznanjevanjem duhovnih vrednot in etičnih pravil življenja pa izvršuje poslanstvo, ki je naravnost nepogrešljivo, je še dodal.

Maše za domovino so se med drugim udeležili predsednik republike Borut Pahor, predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič, apostolski nuncij v Republiki Sloveniji Juliusz Janusz, nekateri veleposlaniki in predstavniki drugih verskih skupnosti v Sloveniji.