ZAPLET

Obtoženka med obravnavo potrebovala pomoč

Janja Ambrožič / Dolenjski list
21. 2. 2019, 19.55
Deli članek:

Pričakovati je bilo, da se bo prejšnji teden končalo sojenje zakoncema Brković iz Štajerske, ki sta vodila posel z zlorabo treh prostitutk, a se je zapletlo.

JA
Zakaj je Brkovićeva potrebovala prvo pomoč, nam ni znano.

Jasna in Dursum Brković sta od julija 2017 do konca avgusta lani vodila posel z zlorabo treh prostitutk v Novem mestu in Celju. Oba sta priznala krivdo, izvedenec ekonomske stroke naj bi le še povedal, kolikšno premoženjsko korist sta pridobila. A med obravnavo se je zgodilo nekaj nepredvidljivega.

Ko je višji državni tožilec Bojan Avbar povedal, da so bila pogajanja uspešna tudi z Jasno Brković (njen mož Dursum se je s tožilstvom že prej dogovoril za poldrugo leto zapora na odprtem oddelku) in da je po pregledu obsežne medicinske dokumentacije svoj predlog znižal na dve leti zapora na odprtem oddelku, se je obtoženka odločila spregovoriti o okoliščinah, pomembnih za izrek kazenske sankcije.

IZKLJUČILI JAVNOST

»Brez omembe tistega, kar je v zdravstveni dokumentaciji, tega ne bo mogla storiti,« je dejal njen zagovornik, odvetniški kandidat Michael Rotter, in predlagal, da sodnica Melita Perko izključi javnost. To se je tudi zgodilo.

Ko smo novinarji čakali na hodniku, so prihiteli zdravnik in dva reševalca, ki so očitno pomagali obtoženki. Zakaj je Brkovićeva potrebovala prvo pomoč, nam ni znano.

JA
Dursum Brković

ZAGOTOVO ZASLUŽILI 95 TISOČAKOV

Po približno 15 minutah se je obravnava nadaljevala. Izvedenec Branko Ogorevc je ugotovil, da je v obravnavanem obdobju prostitucija prinesla približno 131 tisoč evrov, a dobrih 36 tisočakov ni mogel z gotovostjo opredeliti, kar pomeni najmanj 95 tisočakov. Če bi torej upoštevali, da so ženske, ki so izvajale prostitucijo, dobile polovico, bi bil njun zaslužek 47.500 evrov.

Ko sta zagovornika obtoženih od izvedenca hotela izvedeti, kolikšni so bili stroški, ki so nastali z dejavnostjo (najemnine, prevozi in podobno), je izvedenec pojasnil, da mu sodišče teh analiz ni naložilo in da na obravnavi ne more kar takoj odgovoriti na njuna vprašanja.

Ker se je razprava spremenila v pogajanja, kakšna je bila premoženjska korist obtožencev, zmanjšana za stroške, je sodnica razpravo prekinila z besedami, da bo to sodišče samo ugotovilo z zaslišanjem oškodovank in družinskih članov Brkovićevih. »Odvzem premoženjske koristi ni stvar dogovora med strankami,« je poudarila sodnica.

Sledilo je ogromno slabe volje, kajti če bi sodišče že izreklo sodbo, bi Brkovićeva začela prestajati kazen na odprtih oddelkih zaporov, ki ponujajo precej več ugodnosti kot pripor.

ODPRAVA PRIPORA?

Brkovićev zagovornik Marko Štamcar je predlagal, da se obtožencema odpravi pripor, saj po njegovi oceni ni nevarnosti za ponovitev kaznivega dejanja, »poleg tega je gospa zelo bolna«.

Rotter se je strinjal z njim in v primeru, da sodišče pripora ne bi odpravilo, predlagal, da jima omogočijo vsaj eno uro tedenskih stikov. »Saj sta zakonca, več kot pol leta sta v priporu, obdolženka pa že tako trpi za hujšimi telesnimi in duševnimi komplikacijami. Odsotnost partnerja zanjo predstavlja še toliko hujšo življenjsko stisko. Potrebe po omejevanju stikov med njima po priznanju krivde po zakonu o kazenskem postopku ni več.«

Tožilec Avbar se ni strinjal z odpravo pripora, sodnica pa je po krajši prekinitvi dejala, da bo o tem odločil senat.

Določili so tudi datum naslednje obravnave, to je 15. marec.