Nezakonita odpravnina

Po domače: direktor sodelavcu odobril višjo odpravnino, da mu je lahko vrnil dolg

T.L./STA
12. 2. 2019, 15.04
Posodobljeno: 12. 2. 2019, 15.12
Deli članek:

Neverjetno, kaj vse se domislijo nekateri: direktor javnega zdravstvenega zavoda je na nezakonit način poskrbel, da mu je sodelavec vrnil dolg. Sicer z javnim denarjem ...

Profimedia
Direktor je dobil svoj denar, ampak na nezakonit način. Sodelavec je višek zneska položil na bančni račun direktorja.

Direktor javnega zdravstvenega zavoda z območja PU Koper je osumljen zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti, saj naj bi sodelavcu neupravičeno odobril za približno 7000 evrov višjo odpravnine od zakonite. Nezakoniti del odpravnine mu je nato sodelavec nakazal na osebni račun. Neuradno naj bi šlo za direktorja ZD Izola Evgenija Komljanca.

Koprski gospodarski kriminalisti so predkazenski postopek zoper direktorja javnega zdravstvenega zavoda in njegovega nekdanjega ožjega sodelavca pričeli na podlagi obvestila Komisije za preprečevanje korupcije, končali pa so ga konec leta 2018, so sporočili s Policijske uprave (PU) Koper.

Direktor osumljen zlorabe položaja ali zaupanja

V preiskavi so po njihovih navedbah ugotovili, da je osumljeni direktor javnega zdravstvenega zavoda v letu 2011 del dodeljenih javnih sredstev uporabil v nasprotju z nameni, za katere so bila dodeljena zavodu. "To je direktor storil izključno z namenom, da bi sam prišel do denarja, ki mu ga je dolgoval njegov takratni podrejeni sodelavec. Sodelavec mu iz lastnih sredstev ni mogel vrniti dolgovanega denarja, zato se je direktor zavoda odločil, da bo sodelavcu neupravičeno priskrbel denar javnega zavoda, ki ga še danes vodi in upravlja," so pojasnili.

Direktor je namreč po ugotovitvah kriminalistov sodelavcu neupravičeno odobril izplačilo odpravnine, ki je bila približno 7000 evrov višja od zakonite, nekdanji sodelavec pa je nato nezakoniti del odpravnine nakazal direktorju na osebni bančni račun.

Direktor zavoda je tako utemeljeno osumljen storitve kaznivega dejanja zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, nekdanji sodelavec pa pomoči pri tem kaznivem dejanju. Za to kaznivo dejanje je zagrožena kazen zapora do petih let.

Trojka pet let neupravičeno prejemala do 12 izhodiščnih plačnih razredov višjo plačo 

Med preiskovanjem tega primera so kriminalisti v istem zavodu ugotovili tudi, da je javna uslužbenka iz uprave zavoda zavestno kršila delovnopravno zakonodajo ter kolektivno pogodbo za javni sektor. Da bi sebi in dvema ožjima sodelavcema neupravičeno dvignila plačo, je neupravičeno dodelila delovna mesta z zahtevano stopnjo strokovne izobrazbe VII/2, za katera niso izpolnjevali pogojev glede izobrazbe. Tako so trije javni uslužbenci na škodo javnega zavoda pet let neupravičeno prejemali za pet, deset in 12 izhodiščnih plačnih razredov višjo plačo od tiste, do katere so imeli pravico, so pojasnili na koprski policijski upravi.

Uslužbenka je tako osumljena storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, za katerega je zagrožena kazen zapora do treh let.