Zelišča

Kaj sovražijo tigrasti komarji

Renata Ucman / Revija Zarja
16. 6. 2018, 10.20
Posodobljeno: 16. 6. 2018, 11.50
Deli članek:

Kot da ne bi imeli dovolj že svojega nadležnega mrčesa, se pri nas odlično počutijo tudi tujerodne vrste, kakršna je denimo zoprni tigrasti komar, ki pika tudi čez dan.

Profimedia
Zaradi povečanega izločanja ogljikovega dioksida bodo tisti, ki radi vadijo v naravi, hitreje privlačili komarje.
Bazilika: Največ eteričnega olja vsebuje sorta genovese oziroma navadna bazilika (Basilicum ocimum), drugi genotipi so v boju s komarji manj uspešni.

Limonska trava: Najbolje je uporabiti eterično olje v izparilniku, saj rastlina, dokler je ne odrežemo, oddaja premalo vonja.

Majaron ima poleg eteričnih olj veliko grenčin, ki insektom ne ustrezajo. »Najbolj aromatičen je enoletni majaron (Majorana hortensis), ki ga najlažje vzgajamo na vrtu. Je nizka rastlina, zato se njegov vonj vije bolj pri tleh. Z baziliko, ki je višja, odlično učinkujeta proti komarjem.«

Timijan: Vrtni timijan ima visoko vsebnost timola, ki je glavna sestavina eteričnega olja. Eterično olje lahko kožo hitro vzdraži, zato ga pred uporabo obvezno razredčimo v nosilnem olju. »Zanimiv podatek je, da je v vrtnem timijanu več timola kot v divje rastoči materini dušici.«

Rožmarin: največ eteričnega olja vsebuje, ko cveti, njegova aroma pa odganja predvsem muhe.

Paradižnik: Celo njegov vonj odganja muhe in druge manjše insekte. Odličen sosed je bazilika, ki bo še okrepila učinek proti insektom. »Zraven lahko posadimo žajbelj, ki na paradižniku preprečuje razvoj plesni.« 

V našem glavnem mestu so ga prvič opazili že pred dobrim desetletjem in v zadnjih dneh so v sklopu aktivnosti proti njemu meščanom spet razdelili novo zalogo zelišča, ki ga odganja. Rastlin, s katerimi si lahko pomagamo proti pikajoči artileriji, je še veliko. Ste vedeli, da so komarji alergični na vonj bazilike, poprove mete in limonske trave? Rožmarin in žajbelj smrdita muham. Klopi pa se vas bodo izogibali, če se boste poškropili s pripravkom iz sivke, žajblja in jabolčnega kisa.

»Za odganjanje insektov uporabljamo rastline, ki imajo močan vonj, na primer zelišča, bogata z eteričnimi olji. Dobro jih je posaditi v bližino oken, vrat in verand,« je naštevala Katarina Kovačič, magistra biotehnologije z ekološkega Zeliščnega posestva Cvetka v naselju Čeče pri  Hrastniku. Prosili smo jo za opis rastlin, ki ne smejo manjkati pri nas, če hočemo imeti mir pred letečimi zlobneži. Izbira je velika. »Komarji ne marajo močnih vonjev, kot je denimo vonj po mentolu ali limonski travi. Klopi so najobčutljivejši na frekvenco, ki jo rastlina obdaja. Muhe uspešno odganja beli vratič.«

Poprova meta – zbogom, komarji

»Poprova meta, latinsko Mentha x piperita, vsebuje med vsemi metami, ki jih je samo v Sloveniji okoli dvesto sort, največ mentola! Zato je treba biti pozoren, da kupimo res pravo poprovo meto, ki ima močno, značilno aromo mentola, razmnožujemo pa jo zgolj s koreninami. Poprova meta je namreč križanec med vodno in klasasto meto. Če bi jo razmnoževali s semenom, ki ga tvori, bi vsaka naslednja generacija vsebovala bistveno manj mentola.«

Rožmarin in pelargonija – lepi par

Rožmarin predvsem odganja muhe. »Rožmarinovo eterično olje vsebuje precej limonena, ki s svojo citrusno noto preganja nadležne muhe, pa tudi ose in komarje. Rožmarin ali poprovo meto lahko zasadimo med pelargonije. Te poleg lepih cvetov tvorijo eterično olje, ki odlično preganja klope in komarje.«

Bežimo, bazilika!

Če vam posedanje na vrtu ali terasi grenijo komarji, se obkrožite z grmi bazilike, korist bo dvojna, imeli boste pesto in mir. »Poleg poprove mete je v boju proti komarjem najučinkovitejša bazilika. Obe vsebujeta eterično olje, grenčine in druge zdravilne snovi, ki imajo dobre skupne učinke. Obe rastlini lahko posadimo v korita in postavimo na teraso, balkon ali okensko polico. Baziliko je treba redno obrezovati, saj le tako nenehno raste in ne odmre. Z rezanjem se poveča tudi izhlapevanje eteričnih olj in okrepi vonj, ki odganja mrčes.«

Revija Zarja
Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja.

Težko orožje – izparilnik

Druga rešitev za boj proti komarjem, tudi močnejša, pa je uporaba izparilnikov. »V vodo dodamo nekaj kapljic eteričnega olja sivke, rožmarina, limonske trave in cimeta v poljubnem razmerju. Najboljše je, da uporabimo dva ali tri izparilnike, ki jih postavimo na vogale terase ali mize. Pomembno je, da eterična olja vsake toliko dokapljamo v izparilnik, saj izhlapevajo hitreje kot voda. Vsa ta eterična olja preverjeno odganjajo komarje.«

Žajbelj premaga celo ose

Na zelenjavnem vrtu zelišča posadimo tudi med zelenjadnice. Odganjala bodo rastlinske škodljivce, pa tudi nadležen mrčes. »Žajbelj med paradižnikom poskrbi, da ga ne napade plesnoba, obenem pa je dober odganjalec muh in os. Proti muham bo odličen tudi beli vratič. Ker je vrt običajno večja površina, je rastline smiselno zasaditi povsod po njem. Upoštevati moramo, da aromatične rastline največ arome oddajajo v največji vročini – takrat so odlični odganjalci muh. Zvečer, ko se pojavijo komarji, pa je vonj rastlin šibkejši in zato tudi manj uspešen v borbi z njimi.«

Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja.

Jaka Koren
Katarina Kovačič, magistra biotehnologije, z ekološkega Zeliščnega posestva Cvetka v naselju Čeče pri Hrastniku