Zdravje

Maščobe proti raku?

Renata Ucman
11. 11. 2013, 11.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Zadnje čase vzbujajo zanimanje konjugirane maščobe, ki sicer sodijo med (škodljive) transmaščobe, a imajo kljub temu podobno blagodejne učinke kot omega 3. O maščobah je veliko napisanega, tako da smo lahko že pošteno zmedeni, saj ne vemo, kaj je zdravo in kaj škodljivo (redijo pa tako ali tako vse).

Zadnje čase vzbujajo zanimanje konjugirane maščobe, ki sicer sodijo med (škodljive) transmaščobe, a imajo kljub temu podobno blagodejne učinke kot omega 3, za povrh pa, kot kažejo klinične študije, učinkujejo proti raku.  Prof. dr. Rajko Vidrih z biotehniške fakultete pravi, da največ konjugirane linolne kisline zaužijemo z mlekom, mlečnimi izdelki in govejim mesom, »bistveno več« konjugirane linolenske kisline pa z granatnim jabolkom.

Vpliv konjugiranih maščob na zdravje raziskujejo že dobrih deset let.  V čem se razlikujejo od običajnih?  »Pravzaprav so po večini kemijskih in fizikalnih lastnosti konjugirane maščobe podobne običajnim. Tudi na naše zdravje imajo podobne učinke kot maščobne kisline omega 3, njihov dodatni pozitivni učinek pa je antikancerogeno učinkovanje, ki je klinično dokazano,«  pojasnjuje prof. dr. Rajko Vidrih z biotehniške fakultete v Ljubljani.

Uničujejo rakave celice. Največ zanimanja in vročih razprav sprožata dve konjugirani maščobni kislini – konjugirana linolna in konjugirana linolenska kislina. Prva ima dve dvojni vezi, druga ima tri dvojne vezi.

 V katerih živilih je največ teh maščobnih kislin?

»Konjugirana linolna kislina je predvsem v mleku, mlečnih izdelkih in govejem mesu. V nekaterih živilih rastlinskega izvora pa najdemo bistveno več konjugirane linolenske kisline, ki ima v nasprotju s prvo tri dvojne vezi. Najpomembnejša izvora te kisline sta granatno jabolko in bučka z latinskim imenom Momordica charanthia,« razlaga sogovornik.

Granatno jabolko zato izjemno vpliva na zdravje. »Olje iz semen granatnega jabolka vsebuje  do 65 odstotkov konjugirane maščobne kisline. Pomembno je poudariti, da se večina semen ne prebavi, zato jih moramo  zdrobiti in nato zaužiti ali pa pridobiti olje iz njih ter ga uživati.«

Kaj jesti? Seveda nas najbolj zanima, ali lahko takih konjugiranih maščob  za ohranitev zdravja zaužijemo dovolj s hrano. »Ker smo njihov pomen odkrili šele pred nedavnim, glede tega ni priporočil. Danes jih največ  dobimo z mlekom, mlečnimi izdelki in govejim mesom. V Aziji pa jih največ pojedo s prej omenjeno bučko ali z uživanjem maščob granatnega jabolka. V Turčiji uživajo tudi semena rašeljike (Prunus mahaleb).«

Vendar to še ni vse o konjugiranih maščobnih kislinah. »Zanimivo je tudi to, da spada večina konjugiranih maščobnih kislin med transmaščobne kisline. Vendar ker so dvojne vezi v konjugirani poziciji, nimajo škodljivih učinkov, kot je to značilno za običajne transmaščobne kisline.« Vsekakor bodo najbrž v nadaljnjih vnetih znanstvenih raziskovanjih kmalu odstrli še več doslej neznanega o teh izjemnih konjugiranih maščobnih kislinah, pa tudi o njihovih  posebnih učinkih na zdravje.