Zaostrovanje razmer

Balkan postavili pred izbiro: Zahod ali Rusija. Isto je doletelo Ukrajino, svari

R.T.
19. 2. 2018, 10.07
Posodobljeno: 19. 2. 2018, 10.23
Deli članek:

Evropske zahteve so kontraproduktivne, pravi. Še bolj napeto bo.

Profimedia
Zahteve, da Srbija pristane na odnos, ki ga do Rusije goji Evropska unija, so »žalostne in zaskrbljujoče,« je dejal Lavrov.

Ukrajina se je znašla pred isto dilemo, je za srbsko tiskovno agencijo Beta dejal ruski minister za zunanje zadeve Sergej Lavrov. Sledila je razpoka v ukrajinski družbi in državi. Iz razpoke je vzniknil protiustavni puč in skrajneži. »Zdaj hočejo v isto igro zvleči Balkan, da izbere med Zahodom in Rusijo,« je posvaril Lavrov.

Žalostno in zaskrbljujoče

Profimedia
Sergej Lavrov: »To je manifestacija iste filozofije in miselnosti, ki povečuje napetosti v Evropi.«

Širitev Evropske unije predvideva vključitev tako Črne gore kot Srbije. Če bosta državi zadostili zahtevam, bi lahko del bloka postali do leta 2025. Od Beograda pričakujejo, da bo uredil odnose s Kosovom, ki je leta 2008 razglasilo neodvisnost, in svojo zunanjo politiko ukrojil po evropskih merah, poroča RT.

Zahteve, da Srbija pristane na odnos, ki ga do Rusije goji Evropska unija, so »žalostne in zaskrbljujoče,« je dejal Lavrov. Brusljev pristop je po njegovih besedah navzkriž z zavezami, ki so jih sklenili po hladni vojni – da krepitev na račun drugih ne pride v poštev. »To poskušajo, kot sem dejal, z integracijo Balkana v politiko razdvajanja; politiko, ki skuša Rusijo obkoliti z vojaško infrastrukturo Nata,« je dejal. »To je manifestacija iste filozofije in miselnosti, ki povečuje napetosti v Evropi; ki je vodila tiste, ki so širili Nato in Ukrajino ter druge evropske države prisilili, da se odločijo, če so z Zahodom ali Rusijo. To je izprijeno ravnanje.«

Zahod ja; Rusija ne

»Vedo, kakšni so pogoji za vstop v Evropsko unijo. Sami se morajo odločiti, če jim ti pogoji ustrezajo in če so v skladu z njihovimi nacionalnimi interesi.«

Države, kot so Rusija, Kitajska in Turčija, si želijo konstruktivnega sodelovanja na Balkanu, Združene države Amerike in Evropska unija pa po njegovem mnenju skušati zasaditi seme sovraštva zoper Rusijo. »Washington in nekatere evropske prestolnice svoje veleposlanike na Balkan pošiljajo s specifičnim sporočilom: 'Ne spoprijateljite se z Rusijo; zavrnite sodelovanje na vseh mogočih področjih'.« Rusi tega po njegovih besedah ne počno. Prav tako želje po sodelovanju z Zahodom ne vidijo kot grožnje: »Vedo, kakšni so pogoji za vstop v Evropsko unijo. Sami se morajo odločiti, če jim ti pogoji ustrezajo in če so v skladu z njihovimi nacionalnimi interesi.«

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je Rusom zatrdil, da pridružitev Srbije Evropski uniji ne bo na račun Rusije. »Ravno nasprotno. Poudaril je, da je sodelovanje z Rusijo še vedno zelo pomembno za Srbijo. Prepričan sem, da je to v interesu Srbov,« je še dejal Lavrov.