Bližnji vzhod

Kljub pritisku iraški Kurdi na referendum o neodvisnosti

sta/lt
24. 9. 2017, 11.55
Posodobljeno: 24. 9. 2017, 11.58
Deli članek:

Referendum ni zavezujoč. Turčija kljub temu ne izključuje možnosti »čezmejne operacije«.

Iraški Kurdi bodo jutri na referendumu odločali o neodvisnosti iraškega Kurdistana. Oblasti v Bagdadu, sosednje države, ZDA in Združeni narodi glasovanju ostro nasprotujejo. Izid referenduma sicer ne bo zavezujoč.

V Iraku, ki šteje 36 milijonov prebivalcev, živi več kot šest milijonov Kurdov. Avtonomna regija Kurdistan ima približno 5,2 milijona prebivalcev in meji na tri države - na vzhodu na Iran, na severu na Turčijo in na zahodu na Sirijo.

Iraški Kurdistan meri 40.600 kvadratnih kilometrov, sestavljajo pa ga tri pokrajine - Erbil, Sulajmanija in Duhok. Glavno mesto z nafto, plinom in fosfati bogate regije je Erbil. Iraški Kurdi uživajo avtonomijo od leta 1992.

Po podatkih volilne komisije v Erbilu ima pravico glasovanja 5,6 milijona volilnih upravičencev. V ponedeljek bodo glasove lahko oddali na 2065 voliščih, ki bodo odprta od 8. do 18 ure po krajevnem času (od 7. do 17. ure po srednjeevropskem času).

Na glasovnici bo pisalo: Ali želite, da regija Kurdistan in kurdska območja zunaj te regije postane neodvisna država?

Referendum ne bo potekal samo v Kurdistanu, temveč tudi na območjih, ki so v središču spora med oblastmi v Bagdadu in Erbilu, med drugim v z nafto bogati pokrajini Kirkuk.

Sosednje države razjarjene

Turčija in Iran, ki imata prav tako številčno kurdsko skupnost na svojih ozemljih, ostro nasprotujeta referendumu, saj bi po njunem mnenju lahko poslabšal razmere v nemirni državi. Obe omenjeni državi se z drugimi besedami bojita, da bi kurdska manjšina v Iraku z razglasitvijo neodvisnosti s temi idejami podžgala tudi Kurde na njunem ozemlju.

Ankara načrtuje "čezmejne operacije"

Ankara je v soboto napovedala "varnostni" in "gospodarski" odziv na referendum ter podaljšala mandat svoji vojski v Siriji in Iraku. Turški premier Binali Yildirim pri tem ni izključil niti možnosti "čezmejne operacije".

Proti referendumu se je izrekel tudi Varnostni svet Združenih narodov.

Voditelj iraških Kurdov Masud Barzani sicer poudarja, da referendum ne bo vodil v takojšnjo razglasitev neodvisnosti, temveč v začetek resnih pogovorov z oblastmi v Bagdadu.