Erjavec ocenjuje

Hrvati delili zemljevid z mejo po sredini Piranskega zaliva

G.G./STA
23. 9. 2017, 10.36
Posodobljeno: 23. 9. 2017, 10.55
Deli članek:

"Lahko pričakujemo, da bo Hrvaška stran z diplomatsko ofenzivo hotela prepričati zlasti EU in njene članice, da Slovenija ne želi dialoga," ugiba slovenski zunanji minister Karl Erjavec naslednje poteze hrvaške politike glede arbitražne sodbe.

STA
 "Hrvati govorijo, da je naša arbitražna odločba kompromitirana, vendar je potem kompromitirana tudi njihova pristopna pogodba k EU. Mi smo svoj del obveznosti izpolnili. Oni so postali članica EU, kar sicer ne bi, ker bi zadržki Slovenije ostali," pravi Erjavec.

Hrvaška je na praznovanju v New Yorku pred dnevi povabljenim delila tudi zemljevid, kjer je meja med Slovenijo in Hrvaško potegnjena po sredini Piranskega zaliva. "Kaže, da nimajo namena spoštovati arbitražne odločbe," je dejal Karl Erjavec in kot dokaz za to izpostavil govor hrvaškega premierja Andreja Plenkovića na splošni razpravi svetovnih voditeljev na začetku 72. zasedanja Generalne skupščine ZN.

"Menim, da je predsednik vlade ravnal povsem razumljivo, da je odpovedal obisk v Zagrebu, čeprav sta imela dan ali dva prej neformalno bilateralno srečanje, na katerem sta se dogovorila, da gre predsednik vlade v Zagreb. Moram reči, da sem zelo zadovoljen, da si je predsednik vlade premislil, iz tega nastopa tule pa vidimo, da ni neke iskrene želje, da bi Hrvaška želela rešiti vprašanje meje v skladu z arbitražno odločbo," je dejal Erjavec in menil, da gre pri hrvaških predlogih za dogovarjanje le za zavajanje in morebiti pridobivanje časa.

Erjavec je ponovil, da je diplomatski mreži naročil, da obišče vsa zunanja ministrstva in pojasni, zakaj je predsednik vlade odpovedal obisk. "Lahko pričakujemo, da bo Hrvaška stran z diplomatsko ofenzivo hotela prepričati zlasti EU in njene članice, da Slovenija ne želi dialoga. Naslednji koraki v zvezi s tem bodo pogovori na ravni Evropske komisije, Slovenija pa mora nadaljevati implementacijo arbitražne odločbe, ker bo lahko, ko bo minilo šest mesecev, deležna očitkov, da ni zainteresirana za uresničitev."

Nadaljevati s trdno in odločno politiko do Hrvaške

Erjavec ocenjuje, da je bila odločitev o zaustavitvi pristopanja Hrvaške k OECD pravilna in meni, da je potrebno nadaljevati s to trdno in odločno politiko do Hrvaške. "Imamo 20 let dvostranskih poskusov reševanja raznih vprašanj, ampak na koncu se vedno izkaže, da nas želijo prepeljati žejne čez vodo. Tako je bilo, ko je šlo za varčevalce Ljubljanske banke, ko je šlo za sporazum Drnovšek-Račan in tudi glede terana zgodba ni čista. Mislim, da je treba vztrajati pri taki trdi politiki in nismo edini. Tudi Madžarska je ravnala enako," je dejal Erjavec in naštel težave, ki jih ima Hrvaška z drugimi sosedami.