Seniorji

Video: Senior zvezde dneva!

Alma Glumac
31. 5. 2017, 15.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Društvo upokojencev Kočevje je zajel val veselja in pozitivne energije, saj je Mešani pevski zbor dobil dodatno okrepitev. Obiskala sta jih namreč člana svetovno znane vokalne zasedbe Perpetuum Jazzile Kristjan Virtič in Ana Marčun.

Ker je treba glas najprej dobro ogreti, so začeli z ogrevalnimi vajami za glasilke. Pačenje, premikanje čeljusti in obenem spuščanje in višanje tona glasu čez nekaj minut ni več tako enostavno, zato so bili pevski nasveti več kot dobrodošli. 

Glasilke je potrebno najprej dobro ogreti.

»Danes je moj najlepši dan. Že dolgo se nisem tako lepo zabaval. Skupaj smo preživeli nepozaben dopoldan, saj smo pod taktirko simpatičnih pevskih mojstrov peli slovenske pesmi. Legendarno pesem Na golici smo zapeli večglasno tako, da smo z glasom oponašali vse inštrumente,« nam je povedal Leon Behin, upokojenec iz Kočevja.

Leon Behin, upokojenec iz Kočevja.

»Glede proteze me pa prav nič ni skrbelo! Zdaj znam pravilno uporabljati vse pripomočke, ki držijo moje zobe na svojem mestu. Tablete Corega za čiščenje zobne proteze pa poskrbijo za čistočo in svež zadah. Zato se lahko povsem brezskrbno posvetim drugim, pomembnejšim rečem, kot je na primer pravilno petje!« se je živahno zasmejal gospod Leon.

Slovenska instrumentalna narodnozabavna polka Na Golici je napolnila prostor z veseljem.

Kljub letom še vedno aktivni

Društvo upokojencev (DU) Kočevje je bilo ustanovljeno že leta 1950 in ima skoraj tisoč članov, od teh jih kar dobra četrtina aktivno deluje v različnih sekcijah. Društvena stavba, prelepa vila Krauland, ponuja optimalno delovno okolje. Podpredsednica DU, predsednica MePZ in predsednica društvenih dejavnosti v DU Barbka Bižal Kolar nam je povedala, da dolgčasa ne poznajo in kljub bolezenskim težavam, ki pač tarejo prenekaterega upokojenca, vztrajajo in delajo, se družijo, predvsem pa uživajo v tretjem življenjskem obdobju.

Podpredsednica DU, predsednica MePZ in predsednica društvenih dejavnosti v DU Barbka Bižal Kolar.

»Današnji dan je bil za člane MePZ nekaj posebnega. Pravzaprav pred začetkom nismo vedeli, kaj naj pričakujemo, zato je bil pozitivni učinek delavnice še toliko večji. Že sam igralski začetek je bil sproščujoč, nekaj smo se naučili tudi o proizvodih Corega in Voltaren, pevska delavnica s članoma Perpetuum Jazzile pa je bila za nas pravo doživetje. Vsi smo bili izjemno zadovoljni in veseli, da se nam je zgodilo nekaj novega, lepega in zanimivega.«

Zapojmo skupaj!

Pozorno poslušanje strokovnjakov.

Naj gre za kramljanje s prijatelji, pogovore z družino ali prebiranje večernih zgodbic vnukom: da se navadite govoriti z novo zobno protezo, sta potrebna čas in malce potrpljenja. Z vajo boste kmalu klepetali, se smejali in samozavestno sodelovali v vseh pogovorih. Tako da tudi petje zdaj ni več problem. V pomoč so vam najboljši strokovnjaki in pevski mojstri, Corega pa poskrbi za brezskrbnost. Naj se tudi vaš glas sliši v deveto vas!

Člana svetovno znane vokalne skupine Perpetuum Jazzile Kristjan Virtič in Ana Marčun.

Po zaključku pevske delavnice nam je Kristjana Virtiča, člana svetovno znane vokalne zasedbe Perpetuum Jazzile, uspelo zadržati še za minutko, čeprav je s sodelavko Ano že hitel na naslednjo vajo ...

Kaj vas je pri projektu pritegnilo, da ste se odločili za sodelovanje?

»Ko nam je menedžer skupine Perpetuum Jazzile predstavil idejo o delavnicah petja z upokojenskimi zbori, sem izziv z veseljem sprejel. Sicer sem učitelj petja in uživam v prenašanju znanja na ljudi vseh starosti, ampak po navadi na mlajše od sebe, tako da sem imel kar malce treme, kako naju bodo s sodelavko Ano sprejeli in ali bodo pripravljeni sodelovati (smeh).«

Kaj ste opazili, da starejši ljudje potrebujejo?

»Starejšim ljudem je predvsem pomembno druženje, dobra volja in petje samo po sebi. Prav lepo jih je bilo opazovati, kako so požirali znanje z iskricami v očeh. Motivacije jim ne manjka, ta pa je najpomembnejša.«

Na kaj morajo biti starejši ljudje pri petju še posebej pozorni?

»Tehnika petja je enaka za vse starosti. Pomembno je, da si pred petjem ogrejemo glasilke, med samim petjem pa smo sproščeni in se ne naprezamo. Za učenje in nadgradnjo petja ni nikoli prepozno. Z glasom je zelo podobno kot z inštrumentom. Pomembna je redna (pravilna) vaja. Če pa bi moral izpostaviti eno stvar, na katero morajo biti starejši po navadi pozorni, bi rekel, da je to ritem.«

Kako živahno smo se imeli, si poglejte v spodnjem videu.